Zákon otevírá hazard cizincům, musí ale mít českou pobočku

Vláda na několikátý pokus schválila nový návrh zákona o provozování sázkových her, který mimo jiné umožní zahraniční majetkovou účast v hazardních firmách. Provozovatel ale bude muset mít sídlo a kamennou pobočku pro registraci hráčů na území České republiky. Platnost těchto podmínek skončí na konci roku 2014.

ilustrační foto
15.8.2012 14:33   |  

Ministerstvo financí zahájí ve čtvrtek notifikační jednání s Evropskou komisí o tom, zda je návrh v souladu s právem Evropské unie. Během tří čtyř měsíců pak dá resort závazné stanovisko ke kompatibilitě návrhu. Teprve poté ho vláda pošle do sněmovny.

„Představa, že si firmy jako bwin a jiné zahraniční internetové sázkové kanceláře budou zakládat českou pobočku, když na trhu prosperují mnoho let i bez toho, je iluzorní. Ministerstvo financí vědomě navrhuje něco, o čem ví, že se to nebude dodržovat,“ reagoval mluvčí Unie herního průmyslu ČR-UNASO Andrej Čírtek.

Předpis prý neřeší jediný růstový obor loterijního podnikání, jímž jsou sázkové hry na internetu. „Zákon detailně stanoví limity sázek pro ruletu či automat v hospodě, herně či kasinu. Nechápu, proč ty samé limity nestanoví pro totožné hry, jež se hrají na internetu,“ dodal.

Asociace provozovatelů kurzového sázení považuje pokus o vyřešení činnosti nelegálních provozovatelů za pozitivní. Ti totiž podle výkonného ředitele asociace Marka Hermana neplatí žádné daně či odvody a státu tak ročně unikají stovky miliónů korun. Vládní materiál jde ale prý na půl cesty, částečně zahraniční firmám umožňuje podnikat, zároveň ale ponechává překážku v podobě registrace klientů na pobočkách, které tyto firmy v ČR vůbec nemají a je příliš nákladné je zřizovat.


Čtěte také:

Mladí Brňané radí starostům, jak účinně vymést z měst hazard

Vláda přerušila jednání o novém loterijním zákonu

Města a obce chtějí zdanění on-line hazardu, utíkají miliardy


Zákon dále obsahuje zkrácení takzvaného přechodného období ze tří let na šest měsíců. V přechodném období je možné provozovat loterie a jiné podobné hry ve městech, aniž by tuto činnost mohly omezit radnice. Pokud bude zákon přijat, videoloterijní terminály by tak z obcí mohly zcela vymizet už v polovině roku 2013.

Obce zkrácení přechodného období vítají. „Města, která budou chtít hazard vymýtit a zbavit se všech herních zařízení, nebudou muset čekat po několik let. Návrh zákona v současném znění podporujeme, neboť zachovává pravomoc obcí a měst regulovat hazard na svém území prostřednictvím obecně závazných vyhlášek,“ sdělil Svaz měst a obcí ČR.

Mezi další ustanovení patří povinnost absolvovat dvě povolovací řízení k provozování povolovaných her. Půjde o základní povolení, které bude mít celostátní platnost pro konkrétní druh hry a bude vydáváno na tři roky. Druhé povolení bude k umístění hry, jehož platnost bude omezena na konkrétní herní prostor. „Obce tak budou mít plné právo regulovat, kde budou herny,“ zdůraznil Kalousek.

Ohlašované hry, tedy spotřebitelské sázkové hry, u nichž úhrnná výše výher nesmí přesáhnout dva miliony, a tomboly, jejichž celkové výhry přesahují 100 tisíc korun, budou spadat pod režim ohlašování specializovanému finančnímu úřadu.

Autor: čtk, vag

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web