Ztrátový Interspar je na prodej

E15 exkluzivně Myška zírající nedávno z regálu zlínské prodejny Interspar na potravinářské inspektory bude možná onou bájnou myší, před níž uteče i slon. Kdyby však hlodavci byli jediným problémem rakouského Sparu v Česku, byl by na tom ještě dobře. Firma má však trable zcela jiného kalibru a podle informací deníku E15 už dokonce svou tuzemskou síť nabízí k prodeji. Centrála Sparu se k otázkám stran dalších plánů s českou větví skupiny nevyjádřila.

Interspar v karlovarském nákupním centru Kolonáda
14.6.2013 7:12   |  

Za poslední roky Spar v Česku prodělal celkem 2,7 miliardy korun. Na provozní úrovni společnost předloni prodělala přes půl miliardy a čistý výsledek byl ještě horší. Společnost Spar Österreichische, která tuzemský řetězec ovládá, musela v letech 2008 až 2011 pětkrát zvyšovat základní kapitál české dcery, aby stabilizovala její finanční situaci.

Peripetie firmy ilustruje také její koncept Spar To Go, v jehož rámci chtěl řetězec expandovat s menšími prodejnami pro každodenní nákupy. V roce 2011 otevřel pilotní prodejnu v Říčanech u Prahy. Od té doby však už žádný další takovýto obchod nerozjel. Navíc se mezitím po říčanské prodejně slehla zem a o konceptu Spar To Go už zbyly jen historické odkazy na internetu.

O nelehké situaci firmy vypovídá i radikální změna ve vedení řetězce. Rakouská matka na konci března téměř z hodiny na hodinu odvolala generálního ředitele Martina Ditmara a jednatele Christiana Kollera. Do čela tuzemské sítě nastoupil Rakušan Robert Spiegel.

Odchod Sparu z Česka by nepřekvapil Tomáše Drtinu, řídícího partnera společnosti Incoma GfK a odborníka na maloobchod. „V rámci Evropy patří Česko k zemím s nejnižší mírou koncentrace maloobchodního trhu,“ uvedl. Zatímco ve většině zemí ovládá největší řetězec dvacet až třicet procent rychloobrátkového trhu, v Česku je to podle něj jen deset procent. Podobné je to i při srovnání tří největších řetězců. „Porovnání se situací v ostatních zemích EU naznačuje, že ani Česko se v příštích letech další konsolidaci trhu nevyhne,“ dodal Drtina.

Na růžích nemá ustláno ani konkurenční Ahold, který provozuje prodejny Albert. Podobně jako Spar firma v minulých letech na tuzemském trhu prodělávala. Za předminulý rok už se však dostala do černých čísel.

Exodus z trhu
Odchod Sparu z Česka by nebyl prvním případem svého druhu. Jako první v roce 2005 odešel kvůli vysokým prodělkům rakouský řetězec Julius Meinl, který následoval francouzský Carrefour a německou Edeku. Z českého trhu poté zmizela také Delvita a Plus-Discount. Jejich sítě převzala konkurence.

Čtěte také:

Uhynulá myš přišla prostějovský Interspar draho - inspektoři jej uzavřeli

O komplex Florentinum mají zájem Koscom či Interspar

Autor: Daniel Novák

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web