Pošťáci dostanou přidáno, růst mezd překoná inflaci | E15.cz

Pošťáci dostanou přidáno, růst mezd překoná inflaci

ČTK

Česká pošta zvýší od dubna tarifní mzdy většiny provozních zaměstnanců v průměru o 2,6 procenta. 

Česká pošta zvýší od dubna tarifní mzdy většiny provozních zaměstnanců v průměru o 2,6 procenta. Všichni pošťáci s tarifní mzdou dostanou navíc v lednové výplatě mimořádnou odměnu v celkové výši 57 milionů korun, oznámil to mluvčí pošty Matyáš Vitík. Loňská průměrná mzda zaměstnance pošty byla 21 841 Kč, zhruba o 4600 Kč nižší než celostátní průměr. Pošta zaměstnává více než 30 000 lidí.

Menšinové Odborové hnutí zaměstnanců České pošty, které neúspěšně žádalo zvýšení mezd o 2500 Kč vybraným profesím v třídírně Malešice, po dnešním jednání vyhlásilo stávkovou pohotovost. Vedení pošty dali čas na přehodnocení postoje do 5. prosince, poté hrozí nátlakovými akcemi.

Na navýšení příjmů se vedení podniku dohodlo s většinou odborových organizací. Návrhy některých menšinových odborů byly podle Vitíka naopak zcela odtrženy od ekonomické reality podniku. S mimořádnou odměnou souhlasili všichni odboráři.

Automobilka Volkswagen zuří, DHL si vyrobilo vlastní elektrickou dodávku

Mzdy se od dubna zvýší například doručovatelům, řidičům nebo pracovníkům přepážek. "Česká pošta stojí na výkonu svých lidí. Její prioritou proto logicky je významnou část toho, co si vydělá, vracet zpět zaměstnancům. Po letošním zvýšení mezd v tomto trendu pokračuje i v roce 2017," uvedl Vitík. Letos v dubnu pošta zvyšovala mzdy v průměru o 5,6 procenta.

Podívejte se na ekologickou přepravu zásilek v Nizozemsku

720p 480p 360p 240p
DHL představuje šlapací čtyřkolku

Pošta zaměstnává přes 30 000 lidí, z toho víc než 90 procent působí v provozu a obchodu. Podnik provozuje síť 3200 poboček. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun. Zisk zvýšila kompenzace od státu za poskytování tzv. univerzální služby, tedy základních služeb v celé ČR. Podle novely zákona o poštovních službách představuje její maximální výše za loňský rok 700 milionů korun. Výnosy České pošty za loňský rok vzrostly o téměř šest procent na 20,26 miliardy korun.

Dron pošťákem. Mall úspěšně otestoval doručování zásilek vzduchem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!