Česká firma vyhrála arbitráž proti indickému státu, získá 48 milionů | E15.cz

Česká firma vyhrála arbitráž proti indickému státu, získá 48 milionů

Česká firma vyhrála arbitráž proti indickému státu, získá 48 milionů
Ilustrační foto indických vojáků
• 
ZDROJ: Volné dílo: Panky2sharma; Wikimedia
31. srpna 2015 • 15:56
David Vagaday
Pražský výrobce a dodavatel speciální obuvi Technogroup slaví mimořádný úspěch. V arbitráži proti indickému státu se domohl odškodného dva miliony dolarů (přes 48 milionů korun) za zrušení kontraktu na dodávky antiminových bot indické armádě. Podle šéfa firmy Libora Zemana je Technogroup prvním českým soukromým subjektem, kterému se něco podobného podařilo. Zeman však nepovažuje spor za uzavřený, hodlá se ještě odvolat.

„Jde o obrovský precedens, z Česka jsme první soukromý subjekt, který uspěl ve sporu s indickým ministerstvem obrany, z hlediska celé Evropské unie jsme druzí,“ sdělil Libor Zeman serveru E15.cz.

Kauza se táhne již přes šest let. V březnu 2009 společnost Technogroup uzavřela s indickým ministerstvem obrany smlouvu na dodávky 29 740 párů protiminových bot za víc než 7,5 milionu dolarů (podle dnešního kurzu 180 milionů korun). Jenže indická armáda provedla s obuví testy, které odporovaly podmínkám kontraktu, a na jejichž základě pak smlouvu s českou firmou v roce 2012 zrušila.

Nedostatečná suma

Libor Zeman se s tím nesmířil, najal si indického právníka a případ dotáhl až k rozhodčímu tribunálu v Dillí. Ten minulý týden odmítl námitku ministerstva obrany, že ukončení smlouvy bylo v souladu se zákonem a české firmě přiřknul dvoumilionové odškodné.

„Spor ještě nepovažuji za uzavřený, jednak v Indii je všechno možné a nikdy nevíte, jak co dopadne, a také vzhledem k ceně zakázky není přiznaná suma dostatečná,“ vysvětlil Zeman. Pro Indy je výsledek nepříznivý nejen kvůli povinnosti vyplatit kompenzaci, ale i proto, že pro vojáky žádné protiminové boty zatím nemají.

Podle Zemana jeho společnost získala cenné know-how pro podobné spory a může pomoci také dalším firmám, které čelí v Indii potížím s kontrakty. Sám ale zdůrazňuje, že v Indii působí již osm let a tamní trh je navzdory různým překážkám perspektivní.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!