Akcie NWR stojí nejméně v historii. Krúpa drží insolvenční pojistku

Akcie NWR propadly na nové historické minimum poblíž šesti haléřů za kus. Stalo se tak jen týden poté, co započala letošní jednání mezi těžařem a českou vládou o budoucnosti firmy. Podle expertů míří NWR nezadržitelně k dalšímu odpisu svého dluhu a termín bankrot se v kuloárech v souvislosti s firmou skloňuje ve všech pádech. NWR tak v poslední době spíše než běžné spekulanty láká ostřílené hráče z řad aktivistických investorů budujících si strategickou pozici pro případ pádu firmy.

 Pavol Krúpa
19.1.2016 14:28   |  

„Aktuálně disponujeme takovým podílem dluhopisů společnosti NWR, který nám v případě, že firma skončí v insolvenčním řízení, zabezpečí aktivní legitimitu. Z hlediska celkového objemu dluhu firmy jde ale o minimální podíl bez vlivu na rozhodování státu,“ uvádí slovenský miliardář Pavol Krúpa. Vedle balíku bondů vlastní jeho investiční skupina Arca v NWR zhruba dvouprocentní akciový podíl, smyslem investic skupiny je primárně domoci se náhrady škody za údajné nadhodnocení zásob uhlí při vstupu těžaře na burzu v roce 2008.

NWR má v současnosti na burze hodnotu kolem 450 miliónů korun, tedy takřka sedmkrát méně než před rokem. „V průběhu tohoto roku dojde pravděpodobně k další korporátní akci k doplnění kapitálu se všemi negativními dopady na stávající akcionáře. Reálnou variantou je i vyhlášení bankrotu společnosti a převzetí společnosti stávajícími držiteli dluhu, když hledat zdroje nového kapitálu může být pro společnost velmi obtížné,“ uvádí analytik Patrie Tomáš Sýkora s tím, že akciím těžaře by se v současnosti raději vyhnul.

Minulý čtvrtek jednali akcionáři a věřitelé NWR o své budoucnosti se zástupci státu. Podle něho je Plán restrukturalizace černouhelné společnosti OKD je na vedení společnosti, stát nabídl odkoupení dolu Frenštát za jednu korunu. V něm se nikdy uhlí netěžilo, každoročně ale firmu vyjde jeho konzervace na několik desítek miliónů korun.


Čtěte také:

Krúpa se zatím spokojí se dvěma procenty NWR. Prodělal dvacet milionů

NWR při vstupu na burzu nadhodnotila zásoby uhlí, tvrdí Arca Capital

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web