Američané sází na zbraně. Stal se z nich burzovní trhák

Amerika našla nový investiční hit. Obavy o vlastní bezpečí a klikatící se fronty před zámořskými prodejnami ručních zbraní totiž před sebou tlačí akcie jejich výrobců. Legendární jména jako Smith & Wesson nebo Sturm Ruger tak slaví burzovní posvícení. Hodnota akcií obou firem se jen od počátku loňského roku přinejmenším zdvojnásobila a slabým článkem portfolií nejsou ani v současné těžké době živelných burzovních výprodejů.

Revolver Smith & Wesson
9.2.2016 14:19   |  

Akcie obou populárních výrobců pistolí a revolverů mají za sebou hvězdný rok. Zatímco Sturm Ruger loni na burze zhodnotil o 75 procent, cena akcií Smith & Wesson se dokonce více jak zdvojnásobila.

Úspěšný příběh nekončí ani letos, zatímco celý akciový trh propadl o bezmála deset procent, zbrojaři se drží. Smith & Wesson, výrobce legendárních revolverů Magnum, zůstává na cenách z počátku roku a akcie Sturm Ruger, největšího amerického výrobce střelných zbraní, stačily dokonce o takřka sedm procent podražit.

Swhc

„Prodeje zbraní zvyšuje kampaň prezidenta Obamy, který zamýšlí omezit jejich prodej, ale i obavy o osobní bezpečnost po teroristických útocích v kalifornském San Bernardinu,“ uvádí analytik Fio Banky Jan Tománek. Po útocích v Kalifornii zažily akcie obou zbrojařů renesanci. Akcie Smith & Wesson vzrostly během pouhého týdne po tragédii o pětinu, o 13 procent vzhůru šly za stejnou dobu i akcie Sturm Ruger.

Rgr

Odhady prodejů hovoří v případě obou výrobců o rekordních číslech za loňský rok, Sturm Ruger tak loni vyrobil zhruba dvojnásobek zbraní, co ještě v roce 2010, výrobce magnumu za stejnou dobu zvýšil prodeje více jak o polovinu.

Podle expertů se snaží Američané v obavách z omezení dostupnosti zbraněmi pro jistotu předzásobit, vyšší poptávka má ale trvat i nadále. „Plánovaná opatření americké vlády se průměrného kupujícího zbraní, který si pro zbraně přijde do kamenného obchodu, příliš nedotknou,“ soudí analytik zámořské Lake Street Capital Markets Chris Krueger.


Čtěte také:

Americká vláda chce více prověřovat zájemce o koupi zbraní

Americké zbraně se v Sýrii dostaly do rukou islamistů

V USA zatkli muže, který dodal zbraně střelci ze San Bernardina

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web