Americký ministr jednal s šéfem ČEZ, o Temelínu prý nemluvili

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš se dnes sešel s americkým ministrem pro energetiku Ernestem Monizem. Schůzka, která proběhla v pražské centrále firmy, se uskutečnila na žádost americké strany, pořádala ji americká ambasáda. Informaci potvrdil šéf ČEZ Beneš.

 Daniel Beneš
26.3.2014 17:14   |  

Ještě před konáním schůzky ČEZ americké ambasádě sdělil, že se vedení firmy nehodlá s americkým ministrem bavit o tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, kde je americká společnost Westinghouse jedním z uchazečů. „O Temelínu jsme nejednali,“ tvrdí Beneš.

Zúčastněné strany zhruba na hodinovém jednání probraly globální trendy v OECD. Moniz je expertem OECD pro tuto oblast. Dalším tématem bylo další světové setkání ke snižování celosvětových emisí, které se bude konat v příštím roce ve francouzské metropoli. „Diskuse proběhla i ohledně budoucnosti elektromobility a možnosti výměny v oblasti vědy a výzkumu,“ sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

O Temelínu ale Moniz hovořil s českým ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. Podrobnosti ale neuvedli. Mládek nedávno uvedl, že pravděpodobnější variantou tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín je v současnosti jeho zrušení. O tendru rozhodne firma ČEZ, role vlády podle Mládka spočívá v rozhodnutí o případných garancích.

Spolupráce v jádru

Česko s USA dnes zároveň podepsalo dohodu o spolupráci v civilním výzkumu a vývoji v oblasti jaderné energetiky. Oba ministři se také zabývali rusko-ukrajinskou krizí a energetickou bezpečností, břidlicovým plynem a možností jeho vývozu z USA do zemí EU. Diskutovali i o nové dohodě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství.

„Česká republika vítá uzavření dohody o spolupráci v mírovém výzkumu a vývoji jaderné energetiky, která vytvoří rámec pro spolupráci mezi oběma zeměmi především se zaměřením na pokročilé technologie a zlepšení jejich bezpečnosti a efektivity, jakož i na nakládání s použitým jaderným palivem a odpady,“ uvedl Mládek při podpisu dohody

„Česko hledá v zájmu bezpečnosti dodávek jak alternativní dopravní trasy ruského plynu, tak i jiné dodavatele plynu. Uvítala by proto též export zemního plynu z USA do Evropy, jenž by přispěl ke zvýšení globální energetické bezpečnosti, diverzifikaci dodávek a rozšíření tržních příležitostí. Máme proto zájem na zjednodušení procedury exportu plynu z USA do Evropy a jeho odběru za konkurenceschopnou cenu,“ upozornil Mládek.


Čtěte také:

FAÚ podal trestní oznámení na šéfa ČEZ Daniela Beneše

Mládek připustil konec tendru na Temelín, Sobotka o ničem neví

Energetický gigant ČEZ bojuje v Bruselu na dvou frontách

Dividendy ČEZ je třeba posoudit ve vztahu k investicím, mírní vášně Sobotka

Autor: Vadim Fojtík, Euro

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web