Američtí zbrojaři upevnili pozici na trhu, Číňané přeskočili evropské konkurenty

Na trhu se zbraněmi v posledních letech zesílila dominance Spojených států. Druhým největším světovým dodavatelem zbraní je Rusko a třetím Čína, která v předchozích letech přeskočila Německo a Francii. Vyplývá to z údajů Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI), který dnes zveřejnil výroční zprávu o globálním obchodu se zbraněmi.

 Letouny výrobce Lockheed Martin
22.2.2016 8:19   |  

Údaje stockholmského výzkumného centra z let 2011 až 2015 ukazují, že celkový objem světového obchodu se zbraněmi soustavně roste od roku 2001. Předtím 20 let klesal.

Pokud jde o dodávky zbraní, Spojené státu zůstávají jasně v čele. Jejich podíl na trhu se mezi lety 2006 a 2010 zvýšil z 29 na 33 procent. Američtí výrobci těží z toho, že jejich klienti pocházejí z nejrůznějších končin světa.

Spojené státy v posledních pěti letech prodaly nebo darovaly velké zbraně 96 státům a americký obranný průmysl má v zahraničí velké objednávky, z toho dohromady na 611 bojových letounů F-35 od devíti zemí, uvedla ředitelka sekce výdajů na zbrojení SIPRI Aude Fleurantová.

Posílení ruských zbrojovek

Svou pozici na světovém trhu posílily i ruské zbrojařské firmy, které mají čtvrtinový podíl, i když tuto tendenci oslabily v letech 2014 a 2015 protiruské sankce Západu.

Ruské firmy vyvážejí více než ty americké do Indie, což je největší světový dovozce zbraní s podílem 14 procent na celkových dovozech. Nakupuje dvakrát víc zbraní než druhý největší importér, jímž je Saúdská Arábie, a třikrát víc než Čína, která je třetím světovým dovozcem zbraní.

Evropané vyklízejí pozice

Čína se v posledních letech stala třetím největším exportérem zbraní na světě s podílem 5,9 procenta. Odběrateli čínských zbraní jsou především další asijské státy jako Pákistán, Bangladéš a Barma.

Své pozice naopak vyklízejí evropští producenti. Například objem exportu německých zbraní poklesl za posledních pět let o polovinu na nynějších 4,7 procenta podílu na světovém vývozu. Evropští výrobci doplácí především na pokles objednávek jejich evropských partnerů o 41 procent. Důvodem jsou rozpočtové škrty.


Čtěte také:

Američané sází na zbraně. Stal se z nich burzovní trhák

Na zbraně jsou peníze vždy: ruští zbrojaři loni zvýšili tržby o polovinu

Pařížské útoky vzbudily zájem o zbrojaře. Akcie podražily o deset procent

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web