Assa Abloy prodala Japoncům českou továrnu na autozámky

Švédská skupina Assa Abloy prodala celou svoji divizi zaměřenou na automobilové zámky se sídlem v českém podniku FAB Vehicle Security Solutions z Týniště nad Orlicí. Kupujícím je japonská společnost Alpha Corporation, pro kterou je to vůbec první velká investice v Evropě. Cena transakce dosáhla 17 milionů eur, tedy 460 milionů korun.

Továrna Assa Abloy v Týništi
7.3.2016 14:46   |  

Divize Automobilových zamykacích systémů kromě hlavního závodu ve východočeském Týništi provozuje další dvě továrny, a sice v Mexiku a Číně, ve Švýcarsku pak má pobočku orientovanou na vývoj. Roční obrat se pohybuje kolem 60 milionů eur (přes 1,6 miliardy korun). V samotném Týništi firma zaměstnává 450 lidí.

Podle šéfa odborů KOVO v Assa Abloy Rudolfa Procházky se autozámky nehodily do portfolia švédské skupiny, v Česku známé hlavně díky vlastnictví značky FAB. „Assa Abloy je z 99 procent zaměřená na stavební zámky, samozavírače a podobně. Autozámky jsou pro ni skutečně vedlejší,“ vysvětlil Procházka pro E15.cz.

Již před 10 lety chtěli Švédové prodat východočeský závod Indům, ale po protestech odborářů od záměru ustoupili. Naopak v roce 2012 v Týništi ještě investovali, otevřeli tam totiž novou výrobní halu.

Perspektiva růstu

Rudolf Procházka se domnívá, že v rámci Alphy by továrna mohla mít budoucnost. Japonská firma totiž z většiny vyrábí díly pro automobilový průmysl, kromě zámků například i kliky aut. Navíc je to její první akvizice v Evropě. „Proto zde očekávám významný růst, který pro zaměstnance znamená perspektivu a určitou záruku jistoty,“ řekl odborář. Podle něj se zástupci Alphy už zajímali o areál Elitexu, který v Týništi sousedí s prodávanou továrnou a nabízí prostor pro případnou expanzi.

Assa Abloy a Alpha Corporation již v závěru minulého týdne uzavřely konečnou dohodu o transakci. „Obsahem smlouvy je převzetí podnikání v oblasti bezpečnosti a kontroly přístupu Car Lock Business (automobilové zámky), s provozy na území České republiky, Mexika, Německa, Švýcarska a Čínské lidové republiky. Dohodnutá cena je 17 milionů €,“ informovala Alpha.

Japonský podnik zároveň potvrdil, že má v plánu prostřednictvím akvizic posilovat svou přítomnost na evropském trhu. V kupované divizi pak hodlá zachovat současný management a organizaci.

Desetimiliardové tržby
Alpha Corporation vznikla v roce 1923 v Jokohamě. Vyrábí sady klíčů a klik pro automobilové dveře, domovní zámky a zámkové skříňky na mince. Po celém světě zaměstnává více než 4500 lidí, a její roční obrat za fiskální rok končící 31. března 2015 činil 48,6 miliardy jenů (10,5 miliardy korun). Po akvizici zvýší počet filiálek na 19 v 11 zemích.

Assa Abloy se touto transakcí zbavila již druhé továrny v Česku. Před dvěma lety totiž zrušila závod Bera na Třebíčsku a jeho produkci elektromechanických zámků přesunula do Rychnova nad Kněžnou. O práci v Loukovicích přišlo 21 lidí. Koncern v té době spouštěl ozdravný program, v jehož rámci globálně propustil kolem 2,5 tisíce lidí.

Švédské firmě zůstal v Česku její hlavní závod v Rychnově, dřívější FAB, nyní Assa Abloy Czech & Slovakia, který je ve skupině jednou z největších továren v Evropě pro cylindrické vložky a visací zámky. Koncern pak má ještě pobočku ve Stříbře Assa Abloy ES Production vyrábějící automatické vstupní dveře a garážová i průmyslová vrata. V roce 2013 také ovládl tuzemského výrobce protipožárních dveří Hasil.

Lídr trhu
Švédská Assa Abloy patří mezi lídry trhu v Evropě, Severní Americe a v Austrálii. Po celém světě zaměstnává 32 tisíc lidí a vykazuje roční prodeje přes 3,5 miliardy eur (kolem 90 miliard korun). Rychnovského výrobce zámků FAB koupila v roce 1997.

Čtěte také:

Assa Abloy propouští už i v Česku, zavře závod na Třebíčsku

Assa Abloy, vlastník české FAB, propustí v Evropě a Číně 2400 lidí

Švédská Assa Abloy v Česku expanduje, ovládne firmu Hasil

David Vagaday Autor: David Vagaday vedoucí editor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web