Babiš zazdil vlastní boj o prémii z ČEZ | E15.cz

Babiš zazdil vlastní boj o prémii z ČEZ

Babiš zazdil vlastní boj o prémii z ČEZ
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: čtk

Jaroslav Bukovský

Stát letos nezinkasuje od energetické společnosti ČEZ zdaleka tolik, kolik ještě v březnu sliboval ministr financí Andrej Babiš. Do státní pokladny měl podle jeho návrhu přitéct celý loňský zisk ČEZ, který připadá na bezmála tříčtvrtinový podíl státu ve firmě, tedy 25 miliard korun. Ve skutečnosti rozpočet získá o 10 miliard méně. Ministerstvo totiž svůj boj za tučnou dividendu v tichosti vzdalo.

Dividendu ČEZ z loňského zisku projedná valná hromada v pátek. Na stole je jediný návrh na rozdělení zisku, se kterým již dříve přišlo vedení energetické firmy. Podle něho vyplatí ČEZ na dividendách 61 procent zisku, tedy 40 korun na akcii. To je celkem 21,5 miliardy korun, z toho 15 připadne státu jako většinovému vlastníkovi.

Aby stát mohl v souladu s Babišovým návrhem získat ze zisku ČEZ více, musel by podle pravidel valné hromady podat do pěti dnů před jejím konáním protinávrh. To se nestalo. „Protinávrh k bodu valné hromady týkající se rozdělení zisku, tedy i k výši dividendy, jsme od ministerstva financí neobdrželi,“ potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Ministerstvo na dotaz deníku E15 odmítlo věc komentovat.

„Ministerstvo financí neprojevilo vůli zvýšit dividendu, zřejmě na tom nakonec v koalici vůbec nepanovala shoda. Případné novinky může stát na valné hromadě ČEZ uplatnit již jen u personálních změn v orgánech společnosti,“ uvádí Petr Hlinomaz z BH Securities.

Naděje investorů na tučnou dividendu umíraly poslední

Investoři přitom v Babišův příslib tučné výplaty nepřestali věřit. „Schválení dividendy 40 korun může vyvolat mírně negativní reakci na trhu, když menší část investorů možná stále doufá v obrat ze strany ministerstva financí a požadavek na vyšší dividendu,“ uvádí Tomáš Tomčány z Patria Direct.

Babišův úřad by tak už podruhé zasáhl do vývoje cen akcií ČEZ. Poprvé se tak stalo 24. března, kdy ministr Babiš zveřejnil svou představu o stoprocentní výplatě loňského zisku. Akcie ČEZ tehdy podražily více než o pět procent a podle Miroslava Frayera z Komerční banky se ten den staly nejvýdělečnějším titulem na evropských burzách. Silný růst akcie se dokonce dostal na stůl regulátora. ČNB začala šetřit, zda o Babišově dividendovém záměru nevěděl některý z investorů dříve než ostatní.

Zatímco loni vyplatil ČEZ na akcii dividendu 40 korun, březnový Babišův návrh počítal s tím, že letos by si investoři přišli na 65 korun na akcii, což by bylo rekordní. A to v situaci, kdy energetické jedničce klesl meziročně zisk více než o 12 procent na 35,2 miliardy kvůli nízké ceně elektřiny. Dividenda ČEZ se snižuje od roku 2009, kdy činila 53 korun na akcii.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!