Bakala definitivně opustil NWR, akcie převedl zadarmo

aktualizováno Společnost CERCL Mining, která byla dosud většinovým akcionářem skupiny New World Resources (NWR), dokončila svůj odchod z těžební firmy, všechny své akcie na ni převedla bezplatně. CERCL patří z poloviny podnikateli Zdeňku Bakalovi, který tak z NWR definitivně odchází. NWR vlastnící v Česku černouhelné doly OKD tento plán oznámila už před dvěma týdny.

Zdeněk Bakala
9.3.2016 19:09   |  

CERCL a přidružené firmy Asental a BXR převedly celý svůj podíl v NWR bezplatně na NWR Plc a tyto akcie zůstanou bez hlasovacích práv. NWR uvedla, že cílem snížení počtu akcionářů je usnadnění restrukturalizace ztrátové společnosti. „Splnili jsme všechny požadavky ke schválení, na které jsme ještě čekali. Transakci jsme tak mohli dokončit a akcie byly převedeny na NWR,“ řekl dnes poradce pro vztahy s investory NWR Radek Němeček.

Novým vlastníkem NWR se po odchodu CERCL stává skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti a má v NWR 60 procent hlasovacích práv. AHG tvoří dlouhodobí investoři, kteří již investovali značné prostředky a dnes drží přibližně 65 procent celkových závazků NWR.

Mluvčí AHG Roman Pařík dnes ve vyjádření zaslaném ČTK uvedl, že schopnost AHG úspěšně dokončit restrukturalizaci a obnovu OKD závisí na konstruktivní spolupráci všech zainteresovaných stran včetně vlády, dodavatelů, zákazníků a zaměstnanců. „AHG a OKD nyní spolupracují na tvorbě optimálního postupu záchrany OKD, který představí vládě,“ dodal Pařík.

Nekončí jen Bakala

Spolu s Bakalou končí v NWR i jeho spolupracovníci Peter Kadas a Charles Harman. Oba již oznámili odstoupení z vedení všech firem NWR Group. NWR loni prohloubila ztrátu na 223 milionů eur (zhruba šest miliard korun). V roce 2014 skončila ve ztrátě 21 milionů eur (kolem 567 milionů korun). Tržby firmě meziročně klesly o sedm procent na 630 milionů eur (zhruba 17 miliard korun).

NWR se v posledních letech kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích potýká s velkými problémy. Těžba je i přes zavádění úsporných opatření ztrátová. Situací v její dceřiné společnosti OKD se proto zabývá i česká vláda.

Ministři průmyslu, práce a financí se shodli, že vláda počká, s jakými návrhy k útlumu těžby v OKD noví akcionáři NWR přijdou. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) zopakoval, že vláda je připravena podílet se na pomoci propouštěným horníkům, neplánuje ale veřejnou podporu pro OKD.


Čtěte také:

Osud NWR závisí na vládě, šéf firmy čeká insolvenci ještě letos

Bakala místo pomoci NWR utekl, kritizují jeho odchod z firmy odbory

NWR při vstupu na burzu nadhodnotila zásoby uhlí, tvrdí Arca Capital

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Bernard plánuje druhý pivovar, investuje stovky milionů

Bernard plánuje druhý pivovar, investuje stovky milionů

Výstav Rodinného pivovaru Bernard stoupl za pět let o polovinu a jen loni meziročně o 14 procent. Nárůst produkce tak přiměl pivovar natěsnaný v historickém centru Humpolce začít… více

Komerční prezentace
Mobilní web