Baterie za akcie: Buffett získá značku Duracell

aktualizováno Investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta převezme od společnosti Procter & Gamble (P&G) divizi výroby baterií Duracell. P&G v rámci dohody získá své akcie v hodnotě kolem 4,7 miliardy dolarů (přes 100 miliard korun), které nyní vlastní Berkshire. P&G se zavázala, že před uskutečněním transakce přispěje částkou zhruba 1,8 miliardy dolarů na rekapitalizaci divize.

Ilustrační foto
13.11.2014 17:06   |  

Předpokládá se, že transakce bude dokončena ve druhé polovině příštího roku. Společnost P&G už v říjnu uvedla, že hodlá oddělit Duracell do samostatného podniku. Firma získala Duracell v roce 2005 v rámci převzetí společnosti Gillette, která značku vlastnila od roku 1996.

Berkshire vlastnila ke 30. červnu 52,8 milionu akcií P&G. To představovalo podíl 1,9 procenta, uvedla agentura Reuters na základě údajů, které firma poskytla regulačním úřadům. Akcie P&G zahájily dnešní obchodování na burze v New Yorku poklesem o zhruba 0,9 procenta na 88,70 dolarů.

„Duracell se mi vtiskl do paměti jako spotřebiteli i jako dlouhodobému investorovi v P&G a Gillette,“ uvedl Buffett v dnešním sdělení. Duracell v poslední době trpí oslabováním poptávky po jednorázových alkalických bateriích, protože kvůli světovému rozmachu mobilních elektronických přístrojů prudce roste zájem o dobíjecí baterie.

Výprodej nekončí

Generální ředitel P&G Alan Lafley počátkem srpna oznámil, že společnost se během roku až dvou zbaví více než poloviny svých značek. Cílem tohoto plánu je zjednodušení struktury a zrychlení růstu tržeb.

P&G coby výrobci dětských plenek Pampers nebo pracích prášků Ariel a Tide by po zmenšení portfolia mělo zbýt 70 až 80 značek, které mají nejlepší výsledky.

Akcie P&G

P&G, která je také známá holicími potřebami Gillette, své výrobky prodává ve více než 180 zemích světa a výrobní základny má v 80 zemích. V roce 1991 koupila závod Rakona v Rakovníku, kde vyrábí mimo jiné prací prášky a prostředky na mytí nádobí.

Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích od maloobchodu přes pojišťovnictví po železniční dopravu a energetiku. Vlastní i významné podíly v řadě známých firem, jako je Coca-Cola, IBM anebo American Express. Buffett si díky svým úspěšným investicím vysloužil přezdívku „věštec z Omahy“, podle posledního vydání žebříčku časopisu Forbes je druhým nejbohatším Američanem s majetkem zhruba 67 miliard dolarů (1,5 bilionu korun).


Čtěte také:

Zisk Procter & Gamble prudce klesl, firma se zbaví baterií Duracell

Procter & Gamble ořezává byznys. V rámci úspor se zbaví poloviny značek

Hay Group: O manažery nejlépe na světě pečuje Procter & Gamble. Návod, jak mít úspěch

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web