Beneš: ČEZ ještě letos sníží provozní náklady o 2,2 miliardy | E15.cz

Beneš: ČEZ ještě letos sníží provozní náklady o 2,2 miliardy

Beneš: ČEZ ještě letos sníží provozní náklady o 2,2 miliardy
Daniel Beneš
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

ČTK

Energetická společnost ČEZ ještě letos zahájí sérii dalších úsporných opatření, které sníží stálé provozní náklady firmy o 2,2 miliardy korun. Firma k redukci nákladů přistupuje i kvůli propadu cen elektřiny.

V červnovém vydání firemního časopisu zaměstnanců Skupiny ČEZ to napsal generální ředitel firmy Daniel Beneš. „Tlak na vnitřní úspory se projeví především v rámci sestavování Podnikatelského plánu na roky 2015 až 2019, ke kterému budeme společně s mými kolegy přistupovat velmi zodpovědně,“ uvedl Beneš.

Podle něj se začíná projevovat fakt, že elektřina se ještě nedávno prodávala za 80 EUR/MWh, nyní je na hladině 35 EUR/MWh. „Naše zisky tak klesají a my musíme na tuto situaci aktivně reagovat,“ dodal Beneš.

ČEZ minulý týden oznámil, že v příštích dvou letech plánuje uspořit ve stálých nákladech v průměru 16 procent. Úspory se budou týkat i počtu zaměstnanců. Nejvíc ušetřit má centrála firmy, a to 21 procent.

Vývoj akcií společnosti ČEZ za 5 let:

Graf 18. 6. 2014.Graf 18. 6. 2014.Autor: capkova@mf.cz

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmy se loni snížil o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun. Skupina ČEZ v Česku zaměstnává zhruba 20 tisíc lidí.

K úsporným opatřením přistoupila většina evropských konkurentů, připomněl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Společnosti E.ON, Verbund, RWE, Vattenfall a Enel vyhlásily úsporné programy v rozsahu kolem miliardy eur v průběhu dvou let a jsou nuceny prodávat aktiva a propouštět.

ČEZ deset let v zahraničí: vydělané miliardy a problémy na Balkáně

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!