Benešovský Mavel dohodl byznys na Expu, dodá turbíny pro vodní elektrárnu v Kyrgyzstánu | E15.cz

Benešovský Mavel dohodl byznys na Expu, dodá turbíny pro vodní elektrárnu v Kyrgyzstánu

Igor Záruba

Česká účast na mezinárodní výstavě Expo 2017 v kazašské Astaně, která se věnuje energetice, se už může pochlubit první zakázkou. Benešovský výrobce vodních turbín, společnost Mavel, se dohodla s kyrgyzskou firmou Kyrgyz Grannat na dodávce vodní elektrárny dosahující téměř dva miliony eur.

Společnost Mavel dovezla do Astany vodní turbínu MT – jde o násoskovou Kaplanovu turbínu. Její hlavní výhodou je rychlá a nenáročná instalace, která nevyžaduje výstavbu objektu elektrárny. Návštěvníci si jej mohou prohlédnout v réálné podobě, nejde o prototyp, nýbrž o funkční turbínu. Vyrobena byla v Benešově za zhruba milion korun. „Věříme, že si na Expo najde budoucího majitele,“ sdělil Jan Šíp z Mavelu.

Na financování zakázky se chce podílet Česká exportní banka (ČEB). „Chceme pomoci českému výrobci vodních turbín, aby mohl uskutečnit obchod v hodnotě 1,8 milionu eur,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEB Karel Bureš. Jan Šíp, člen představenstva firmy Mavel, k tomu podotkl: „Takový obchod se bez podpory při financování neobejde“.

Českým zbrojařským firmám se rekordně daří

Kontrakt ocenil koordinátor podnikatelského programu na Expo František Masopust. „Je příjemné, že se smysluplnost naší snahy o českou účast na Expo potvrdila hned zkraje výstavy podpisem této smlouvy,“ řekl.

Zájem o české produkty z energetického sektoru hlásí i další potenciální partneři. „Před před podpisem je velká zakázka v oblasti obnovitelných zdrojů,“ naznačil šéf ČEB Bureš.

Zvláštní režim končí. Stát znovu podpoří export na Ukrajinu a do Běloruska

Trendem české hydroenergetiky posledních let, je nejen vývoz turbín, servis a engineering, ale také investice do vodních elektráren ve světě. „Třeba v Gruzii provozují Češi nejen 15 elektráren, ale také distribuční soustavu. Česko má v hydroenergetice dobrý zvuk ve světě, dlouholetou tradici a objevy světového měřítka. Také proto jsme se na tento obor na Expo zaměřili,“ shrnul Jan Krs, komisař české účasti na Expo.

Expo 2017 v Astaně, jehož českou část zahájil 10. června přistřižením pásky prezident Miloš Zeman, je pro tuzemské vystavovatele příležitostí jak představit vyspělé technologie, tak uzavřít kontrakty pro jejich využití.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!