Boeing obnovil dodávky dreamlinerů, vyšetřování závad stále běží | E15.cz

Boeing obnovil dodávky dreamlinerů, vyšetřování závad stále běží

15. května 2013 • 13:49
Americký výrobce letadel Boeing po téměř čtyřech měsících obnovil dodávky svých nejmodernějších letadel 787 Dreamliner zákazníkům. Dreamlinery byly vyřazeny od ledna z provozu kvůli závadě na bateriích a týdny hledala způsob, jak konstrukční chybu opravit.

Boeing dnes sdělil, že dodal nový dreamliner japonské All Nippon Airways. Jde o teprve druhý letos předaný dremliner. Společnost nadále očekává, že dodá v tomto roce zákazníkům všech 60 dreamlinerů, jejichž dodávky pro letošek nasmlouvala.

Letouny jsou po změnách v ochraně systému baterií zcela bezpečné a mohou se vrátit do vzduchu, tvrdí Boeing. Od konce dubna letecké společnosti již vyrobené stroje postupně vracejí do komerčního provozu, ty ale nejprve musí projít opravou.

OBRAZEM: Uzemněné dreamlinery čekaly na opravu po celém světě

Boeing dosud neuvedl, jak se anabáze s bateriemi odrazí na jeho hospodářských výsledcích. Většinu neočekávaných nákladů ale zřejmě vynaložil už v prvním čtvrtletí a přesto dokázal vykázat růst zisku. Někteří analytici odhadují, že vývoj nového zabezpečení baterií, opravy již vyrobených letadel a odškodnění pro aerolinky by mohly Boeing stát až 600 milionů dolarů.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v polovině ledna po sérii incidentů s poruchou baterií zakázal provoz všech asi padesáti letounů Boeing 787 Dreamliner, které už ve světě létaly. V dubnu úřad schválil nový systém ochrany baterií před vznícením, což byl zásadní krok k tomu, aby se vlajková loď Boeingu mohla vrátit k letům s cestujícími.

V Evropě s tímto strojem létají zatím jen polské aerolinie LOT. Ty hodlají lety obnovit v první polovině června. Americké úřady příčinu přehřívání baterií stále vyšetřují.

Autor: ČTK, bru
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!