Boeing věří Číně. Poptávka poroste, navzdory nynějším výkyvům | E15.cz

Boeing věří Číně. Poptávka poroste, navzdory nynějším výkyvům

Boeing věří Číně. Poptávka poroste, navzdory nynějším výkyvům
Výrobní linka Boeingu 787 Dreamliner
• 
ZDROJ: Boeing

ČTK

Americká strojírenská společnost Boeing zlepšila odhad poptávky po letadlech v Číně, a to navzdory zpomalování růstu čínské ekonomiky a propadu na čínských akciových trzích. Firma nyní očekává, že Čína bude v příštích 20 letech potřebovat 6330 nových letadel. To je o pět procent více, než předpokládala loňská prognóza. Hodnotu těchto letadel Boeing odhaduje na 950 miliard dolarů (zhruba 22,5 bilionu korun).

„Navzdory současným výkyvům na čínském finančním trhu očekáváme v dlouhém období silný růst v tamním leteckém sektoru,“ uvedl Boeing.

Čínský letecký park v komerční sféře se do roku 2034 téměř ztrojnásobí na 7210 strojů z loňských 2570 strojů, předpověděl. „Čínský letecký trh je ohromně dynamický, od předních aerolinek po začínající podniky a nízkonákladové přepravce,“ uvedl Boeing.

Čínský trh představuje pro Boeing i pro jeho evropského konkurenta Airbus důležitý motor růstu. Celosvětovou poptávku po nových letadlech v příštích 20 letech Boeing odhaduje na 38 050 strojů v hodnotě 5,6 bilionu dolarů (132 bilionů korun). Čína by se tak na globální poptávce měla podílet zhruba 17 procenty.

Čínské akcie nyní prudce oslabují kvůli obavám ze zpomalování růstu tamního hospodářství. Druhá největší ekonomika světa v loňském roce stoupla o 7,4 procenta, což představuje nejpomalejší tempo za posledních 24 let. V první polovině letošního roku navíc růst zvolnil na sedm procent.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!