Boeingu klesl kvůli omezení výroby čtvrtletní zisk o třetinu

Americkému výrobci letadel Boeing klesl čistý zisk v loňském čtvrtém čtvrtletí o 30 procent na 1,03 miliardy dolarů (25,5 miliardy korun). Na výsledku se projevily mimořádné náklady spojené s omezením výroby jeho obřího modelu 747-8. Společnost také odhadla, že dodávky letadel pro komerční přepravu budou letos nižší než loni.

Boeing 777 aerolinek Korean Air na letišti v Praze
27.1.2016 14:40   |  

Boeing minulý týden oznámil, že sníží výrobu svého obřího letounu 747-8 o polovinu. Důvodem je slabá poptávka v nákladní letecké dopravě. V souvislosti s tím firma ve čtvrtém kvartálu zaúčtovala mimořádné náklady 569 milionů USD (14,2 miliardy korun). Příjmy společnosti se během tří měsíců do konce prosince meziročně snížily o čtyři procenta na 23,57 miliardy dolarů.

Za celý uplynulý rok Boeing dosáhl čistého zisku 5,17 miliardy dolarů, což představuje pokles o pět procent. Příjem mu ale stoupl o šest procent na rekordních 96,1 miliardy dolarů. Boeing loni počtvrté za sebou obhájil pozici největšího výrobce a dodavatele letounů na světě. Počet dodávek hotových strojů v uplynulém roce zvýšil o pět procent na odvětvový rekord 762 letounů.

V nových zakázkách jej ale předstihl jeho evropský konkurent Airbus. Za celý rok získal zakázky na 1036 letounů, což bylo ovšem o 29 procent méně než v roce 2014. Boeingu se počet zakázek propadl o 46 procent na 768. Z toho jenom dvě objednávky byly na model 747. Ten se používá hlavně v nákladní letecké dopravě. Tato část trhu ale v poslední době stagnuje.

Firma odhadla, že za celý letošní rok, kdy slaví stoleté výročí, dodá 740 až 745 komerčních letadel, tedy až o 22 méně než loni. Její odhad letošního očištěného zisku nedosáhl na prognózy analytiků. Akcie před začátkem obchodování v USA klesly o 3,9 procenta.


Čtěte také:

Boeingu klesl zisk o třetinu, prodražuje se mu tankovací letoun

Čtvrtletní zisk výrobce letadel Boeing stoupl o více než třetinu

Boeing o pětinu zvýšil čtvrtletní zisk a opět zlepšil celoroční odhad

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Insolvenční správce OKD neuznal pohledávky ministerstva průmyslu

Insolvenční správce OKD neuznal pohledávky ministerstva průmyslu

Insolvenční správce těžební společnosti OKD Lee Louda popřel platnost pohledávek celkem za 1,888 miliardy korun, které přihlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Šlo o takzvanou… více

Mobilní web