Bohemia Energy mizí zákazníci, koupila si 45 tisíc nových | E15.cz

Bohemia Energy mizí zákazníci, koupila si 45 tisíc nových

Bohemia Energy mizí zákazníci, koupila si 45 tisíc nových
Jiří Písařík
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

Jan Stuchlík

Největší z alternativních dodavatelů energií Bohemia Energy pokračuje ve skupování konkurentů. Po letošní akvizici malého obchodníka Global Energy se nyní firma dohodla s akcionáři Europe Easy Energy o převzetí sta procent akcií. Teď čeká na schválení transakce Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. „Integrace Europe Easy Energy do struktury naší firmy by měla trvat tři až šest měsíců,“ říká jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík.

Písaříkova firma si díky transakci kupuje přes 45 tisíc nových zákazníků odebírajících elektřinu a plyn. A to v době, kdy od samotné Bohemia Energy začínají spotřebitelé odcházet. Od začátku roku 2014 přišla firma o 15 tisíc odběrných míst elektřiny a o zhruba stejný počet zákazníků u plynu. Celkem nyní dodává energie přes půl milionu odběratelů.

Naopak Europe Easy Energy, kterou vlastní trojice akcionářů Nikola Oušková, Libor Nuzík a Milan Slavíček, dosud rostla. Začátkem roku 2014 měla 25 tisíc odběratelů elektřiny a plynu a tento počet za rok a deset měsíců dokázala téměř zdvojnásobit.

„Z malé rodinné firmy jsme se stali významným hráčem na domácím energetickém trhu díky cenově výhodné nabídce, ale i úspěšné akviziční politice, ve které chceme pokračovat,“ říká Písařík, ale podrobnosti transakce nechce konkretizovat. Přebírání konkurentů se ukazuje jako jediná úspěšná strategie, jak může alternativní obchodník s energiemi dál rychle růst.

Mění méně lidí

Ochota domácností měnit dodavatele totiž rok od roku klesá. Obchodníka s elektřinou za prvních deset měsíců letošního roku změnilo jen 154 tisíc domácností, což je o 72 tisíc méně než za stejné období loňského roku. U plynu klesl počet změn dodavatelů o 24 tisíc na 149 tisíc.

Transakce ukazuje, že konsolidace trhu s energiemi, o níž se v minulosti hodně mluvilo, nabírá na obrátkách. Podle informací z několika zdrojů na trhu by mohl být na prodej dokonce jeden z velkých alternativních dodavatelů.
Do budoucna počet obchodníků poklesne. „Čekám, že na trhu zůstane deset až patnáct obchodníků,“ myslí si například ředitel obchodníka s elektřinou Amper Market Jan Palaščák.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!