Boj mezi Evropou a Čínou o fotovoltaiku pokračuje, nově jde o sklo

Evropská komise zahájila vyšetřování čínských výrobců skla pro solární panely. Důvodem je stížnost obchodní skupiny EU ProSun Glass, podle které dostávají čínské firmy nelegální subvence. Prodávají tak prý sklo v Evropské unii pod výrobními náklady, a poškozují tím místní výrobce.

Fotovoltaika, Čína
28.4.2013 11:21   |  

Solárnímu odvětví dominují německé firmy, jako je například SolarWorld. Podniky si ale stěžují, že nejsou schopné obstát v konkurenci, protože Čína produkuje větší množství komponent, než kolik činí celosvětová poptávka. Společnost EU ProSun Glass tvrdí, že mají čínské firmy na výrobu skla kapacitu 400 milionů metrů čtverečních, což je dvojnásobek celosvětové poptávky.

Trh se sklem pro solární panely je relativně malý, ve srovnání s celkovým dovozem čínského zboží do EU. Jeho hodnota je necelých 200 milionů eur (asi 5,2 miliardy korun). EU v roce 2011 dovezla z Číny zboží za celkem 293 miliardy eur (asi 7,5 bilionu korun), a Čína se tak stala hlavním obchodním partnerem regionu. Vyšetřování by podle Bruselu mohlo trvat až 13 měsíců. V případě potřeby však může komise uvalit clo na dovážené zboží již do devíti měsíců od zahájení vyšetřování, připomíná agentura Reuters.

Evropská komise vyšetřuje i větší obchodní případ, a to podezření z dumpingu a dotací až 21 miliard eur ročně u solárních panelů a dalších komponent, které Čína vyváží do zemí EU. Komise dnes uvedla, že nejnovější případ je samostatným vyšetřováním a nemá na druhý případ vazbu.


• Čtěte také:

Zelená energie láká investory, slibuje vyšší výnosy než cenné papíry

Krachy solárníků už dostihly i Čínu, bankrotuje obří Suntech

Autor: čtk, vrb

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web