Británie postaví první jadernou elektrárnu od Fukušimy. A chce garantované ceny

aktualizováno Britská vláda se dohodla s francouzskou energetickou skupinou EDF na výstavbě dvou jaderných reaktorů v Británii. Celková investice má činit 16 miliard liber (zhruba 488 miliard korun). Stane se tak první zahájenou stavbou jaderné elektrárny v Evropě od neštěstí v japonské Fukušimě v roce 2011. A také by měla první, jejíž výstavba má být jištěna státem garantovanými výkupními cenami elektřiny. Podobným modelem se chce inspirovat i český ČEZ při dostavbě Temelína.

 Ilustrační foto
21.10.2013 14:44   |  

Británie chce stavbu elektrárny podpořit garantovanými výkupními cenami elektřiny, jde o o takzvané garance „contract for difference“. O stejném modelu uvažuje i ČEZ. Pro toto řešení je ale třeba ještě získat souhlas Evropské komise. Evropská komise stále ještě nevydala rozhodnutí, za jakých podmínek je možné výkupní ceny elektřiny garantovat, aniž by to bylo považováno za nedovolenou podporu podnikání. Jaderné projekty chce posuzovat případ od případu.

Nová elektrárna Hinkley Point C v Somersetumá podle vlády přispět ke snížení emisí oxidu uhličitého a v budoucnosti snížit náklady na výrobu energie. Kritici však varují, že garantované ceny elektřiny pro investora jsou dvojnásobné ve srovnání se současnou úrovní, což naopak náklady zvýší. „Je to poprvé, kdy jaderná elektrárna v této zemi nebude postavena z peněz britských daňových poplatníků,“ prohlásil ministr pro energetiku Edward Dawey.

EDF stojí v čele konsorcia, které dostalo výstavbu na starosti. V konsorciu má na starosti zhruba poloviční podíl. Dalšími členy jsou čínské společnosti China General Nuclear Corporation (CGN) a China National Nuclear Corporation (CNNC) a francouzská společnost Areva.

V Hinkley jsou plánované dva reaktory, každý s kapacitou 1,6 gigawattu, které by měly dodávat elektřinu zhruba 60 let. Společně se budou reaktory na celkové kapacitě výroby elektřiny v zemi podílet téměř pěti procenty. Reaktory jsou důležitou součástí vládního plánu na odklon země od fosilních paliv směrem k energii s nízkými emisemi oxidu uhličitého. Vláda musí v příštím desetiletí nahradit zhruba 20 procent svých stárnoucích a znečišťujících elektráren.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž serveru E15.cz sdělil, že strategický přístup Británie, která hledí na desítky let dopředu, je pro energetickou společnost inspirací. „Bereme to jako signál, že z hlediska energetické bezpečnosti je třeba do budoucna myslet na to, že stabilní zdroje jsou pro soustavy nadále potřeba a proto je nutné pro ně vytvořit i prostor. V tomto je Česká republika podobná,“ konstatoval.

Vzpruha pro průmysl

Projekt je výraznou vzpruhou pro globální jaderný průmysl, který od roku 2011 trápí naopak rušení projektů. Německo se rozhodlo odstavit z provozu všechny své jaderné elektrárny, Itálie zrušila plány na výstavbu jaderné elektrárny a Francie slíbila, že omezí podíl výroby elektřiny z jádra na 50 procent. V současnosti se výroba elektřiny z jádra na celkové kapacitě výroby Francie podílí 75 procenty.

Britská vláda i hlavní opoziční strany podporují jadernou energii. Protijaderné nálady v populaci jsou také ve srovnání s dalšími zeměmi Evropy velmi mírné. EDF od převzetí British Energy na přelomu let 2008 a 2009 provozuje v Británii 15 jaderných reaktorů.


O jaderné energetice se dočtete více zde:

Změna podmínek může dostavbu Temelína prodražit

Podváděl eurokomisař? Vynechal miliardové dotace pro jádro a uhlí

Brusel chce posuzovat podporu pro jádro jednotlivě. ČEZ se nevzdává


Autor: čtk, čap

Komentáře

Čtěte také

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Čeští výrobci domácích kotlů si stěžují, že v rámci dotací na pořízení nových kotlů si domácnosti mohou pořídit kotle, které nesplňují předepsané emisní parametry. Podezřelý je… více

Komerční prezentace
Mobilní web