Britské domácnosti díky vládě ušetří za energie, firmy naopak zaplatí víc | E15.cz

Britské domácnosti díky vládě ušetří za energie, firmy naopak zaplatí víc

Britské domácnosti díky vládě ušetří za energie, firmy naopak zaplatí víc
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Stuchlík

Britská vláda si nechala zpracovat studii, v níž tvrdí, že nebýt vládních opatření na podporu energetických úspor, byl by průměrný účet za energie u domácností v roce 2020 o 11 procent vyšší. V dnešních cenách to znamená úsporu 166 liber za rok. Úsporu podle studie umožní vládní podpora zateplování budov a nákupu energeticky efektivnějších ohřívačů vody.

Z vládní energetické politiky se na druhé straně rozhodně nemohou radovat britské firmy. Už teď se malým a středním podnikům kvůli vládní podpoře zelené energie a výdajům na podporu energetické účinnosti zvedly účty za energie o pětinu. Do roku 2020 bude nárůst o 22 procent ve srovnání se stavem, kdyby vláda žádná opatření, která mají snižovat emise skleníkových plynů, nepřijímala.

Velké firmy, které podnikají v energeticky náročných oborech, už kvůli vládě musely zaplatit o 14 procent více za energie. Do roku 2020 tyto náklady navíc vzrostou až na 36 procent dnešních účtů za energie. Z průmyslových kruhů se proto už ozývají hlasy, že kvůli neuvážené podpoře obnovitelných zdrojů a dalších protiemisních opatření ztratí britský průmysl mezinárodní konkurenceschopnost.

Británie pomůže i firmám

Vláda nicméně připravuje schéma, které by mělo firmám zasaženým vysokými cenami energií ulevit. Energeticky náročná odvětví by se mohla už za rok dočkat kompenzace v celkovém objemu 250 milionů liber. „Toto opatření je pozitivní, ale dokud nezastavíme rostoucí spirálu nákladů na protiemisní politiku, rostoucí ceny elektřiny pro ostatní podnikatelské sektory, uděláme z Británie místo, kde nebude chtít nikdo investovat,“ varuje na serveru BBC Steve Radley, ředitel průmyslové asociace EEF.

V případě domácností se na celkovém účtu za energie podílí náklady na vládní energetickou politiku z 9 procent, což je v průměru 112 liber ročně. Z toho 30 liber jde na podporu obnovitelných zdrojů energie. Necelou polovinu nákladů domácností tvoří cena vlastního paliva či elektřiny, zhruba 20 procent představují regulované složky ceny. Zbytek jsou daně.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!