Britům postaví jadernou elektrárnu Francouzi s Číňany, Londýn souhlasí

Fotogalerie Britská vláda dnes schválila projekt nové jaderné elektrárny Hinkley Point C, který se na konci července překvapivě rozhodla přezkoumat. První novou jadernou elektrárnu v Británii za dvě desetiletí má postavit francouzská elektrárenská společnost EDF s pomocí čínské státní firmy China General Nuclear (CGN).

 Vizualizace elektrárny Hinkley Point C Dalších 5 fotografií v galerii
15.9.2016 10:09   |  

Souhlas s projektem za 18 miliard liber (572 miliard korun) je podle vlády spojen s novými podmínkami, které umožní vládní intervenci v případě prodeje kontrolního podílu EDF v elektrárně.


Přečtěte si: Brexit by dostavbu jaderné elektrárny Hinkley Point neměl ohrozit


Projekt byl poprvé oznámen v roce 2007. Termín uvedení elektrárny do provozu byl ale od té doby několikrát odložen kvůli regulačním překážkám, jaderné havárii v japonské Fukušimě a zhoršení finanční situace EDF. Loni se francouzský podnik dohodl, že čínská společnost CGN do projektu vloží šest miliard liber a získá v něm třetinový podíl.

Peking v srpnu varoval, že neschválení projektu by mohlo ohrozit vzájemné vztahy mezi Británií a Čínou. List Financial Times s odvoláním na čínské představitele uvedl, že zrušení projektu by mohlo mít negativní dopad i na další plánované čínské investice v Británii.


Čtěte také:

Komplikace pro Hinkley Point: jaderný projekt znovu přezkoumá vláda

Úložiště jaderného odpadu vznikne v Horce nebo na Kraví Hoře

Švédsko postaví další jaderné elektrárny. Poté přejde na obnovitelné zdroje

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web