Brusel chce větší vliv na energetiku

7.10.2010 13:00   |  

Evropské komisi došla trpělivost s průtahy a spory na národní úrovni při budování elektrických a dalších sítí v Evropské unii. Komisař pro energetiku Němec Günther Oettinger chce vybavit unijní exekutivu speciálními pravomocemi, které by jí umožnily zasáhnout do kompetencí členských zemí.

„Komise nebo energetické dohledy by měly dostat zvláštní oprávnění, jež by jim v případě odkladu či konfliktu umožnila prosadit důležité evropské projekty,“ informoval včera deník Handelsblatt s odvoláním na znění návrhu, který chce Oettinger předložit v listopadu.

Pokud tento scénář projde, může Brusel zakročit například v Česku. To je připraveno za situace, že by přísun elektřiny z německých větrných elektráren ohrozil bezpečnost a spolehlivost domácí soustavy, odpojit české vedení od německého. V zájmu EU, jež buduje vnitřní trh s energiemi, je ovšem pravý opak.

„Nebyli jsme seznámeni s detaily tohoto plánu, nemůžeme se k nim tedy vyjadřovat. Obecně podporujeme iniciativy ke zvýšení energetické bezpečnosti na celoevropské úrovni, pokud jde o klíčové stavby, ne o jednotlivosti národního charakteru,“ uvedl vedoucí tiskového odboru ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček.

Oettingerův koncept obsahuje soupisku devíti velkých záměrů. Patří sem třeba napojení pobaltských států na západoevropské „dráty“. Mezi priority patří také budování plynovodů. „Musíme zařídit zjednodušený plánovací proces,“ píše Handelsblatt s odkazem na Oettingerův dokument. To má zařídit snížení počtu schvalovacích míst na lokální, regionální a národní úrovni. Dojde-li na střet zájmů, připadne Evropské komisi nebo dohledu úloha zprostředkovatele. Když to nepomůže, mohou vynést verdikt.

„Centralistické kroky tohoto typu vzbudí u každého projektu silnou nevoli občanů,“ varuje Reinhard Bütikofer, místopředseda frakce zelených v Evropském parlamentu.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Kreml: Zmatek kolem brexitu připomíná rozpad SSSR

Kreml: Zmatek kolem brexitu připomíná rozpad SSSR

Zmatek po britském referendu, ve kterém se voliči minulý čtvrtek vyslovili pro odchod země z Evropské unie, připomíná kolaps Sovětského svazu v roce 1991, soudí podle agentury… více

Komerční prezentace
Mobilní web