Brusel žádá zátěžové testy v energetickém sektoru

Evropská unie by měla před nadcházející zimou provést zátěžové testy své energetické infrastruktury. Ty ukážou, jak je Evropa připravena na případné výpadky v dodávkách zemního plynu. V čerstvě zveřejněné Strategii evropské energetické bezpečnosti to navrhuje Evropská komise, která dokument připravila na objednávku členských zemí.

 Zásobník plynu firmy MND
29.5.2014 7:15   |  

Ze zátěžových testů by mohla vyplynout opatření, kterými lze vylepšit energetickou bezpečnost ještě do konce roku. Patří mezi ně zvýšení zásob, investice do zařízení pro otočení toku plynu v plynovodech či přechod na alternativní palivo ve výrobě tepla. Testovat by se měla infrastruktura na regionální i celoevropské úrovni.

Dlouhodobě má ke zvýšení energetické bezpečnosti unie vést dokončení vnitřního energetického trhu a zvýšení počtu dodavatelů dovážených energetických komodit. Komise také zmiňuje vyšší domácí produkci energií, výslovně uvádí jen obnovitelné zdroje.

Ve hře je však také rozvoj těžby zemního plynu z břidlicových ložisek. Klíčové je podle komise také snižování spotřeby, zejména v budovách, v nichž se spotřebuje 40 procent veškeré energie a třetina zemního plynu.

Strategický dokument dostanou na stůl šéfové států a vlád na pravidelném červnovém evropském summitu. „EU zůstává zranitelná a napětí na Ukrajině na tento fakt opět upozornilo,“ tvrdí šéf Evropské komise José Manuel Barroso.


Čtěte také:

EU prý nedokáže rychle zajistit dodávky plynu na Ukrajinu

Těžařům ropy a plynu z břidlic dochází dech, bojují s vysokými dluhy

Česko se obává ruských obstrukcí, žádá USA o dovoz plynu

Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web