Bruselu vadí čínské solární panely. Chce clo přes 30 procent

Evropská unie se chystá zavést cla na dovoz solárních panelů z Číny, aby ochránila jejich evropské producenty. S návrhem na celní zatížení dovozu přijde eurokomisař pro obchod Karel De Gucht. Uvalení cel by ovlivnilo obchody ve výši desítek miliard eur a patrně zhorší vztahy Bruselu a Pekingu. Clo by mělo činit minimálně 30 procent.

Fotovoltaické panely na střeše statku v Bavorsku.
3.5.2013 13:30   |  

Produkce solárních panelů v Číně se mezi lety 2009 a 2011 zčtyřnásobila a převyšuje celosvětovou poptávku. V roce 2011 vyvezla Čína do Evropy panely za více než 21 miliard eur (přes půl bilionu korun). Evropské firmy v čele s německou Solar World obviňují Čínu, že se dumpingovými cenami snaží zlikvidovat evropskou produkci a zcela ovládnout trh na kontinentu. Čínští výrobci technologií pro obnovitelné zdroje energie čelí kvůli své státem subvencované produkci obchodním sankcím také ve Spojených státech. K těm se chce připojit i Evropská unie.

Belgický eurokomisař podle zdrojů Reuters předloží návrh na středečním jednání komise a později také na schůzce obchodních expertů všech zemí EU, kteří je údajně podpoří. Pokud návrh získá očekávaný souhlas, vstoupí prozatímní opatření v platnost 6. června. Dlouhodobou podobu má dostat na konci roku, kdy by Brusel mohl rozhodnout až o pětiletém období platnosti cel.

Anketa

Mají být čínské solární panely zatíženy clem?

ano   50% ne   50%

V anketě hlasovalo 303 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

V první fázi po zavedení by clo mělo činit 30 procent a více. To by výrazně snížilo atraktivitu dosud levných čínských panelů a pomohlo rozjet stagnující byznys se solárními technologiemi v Evropě. Za přijetí opatření aktivně bojuje Německo coby hospodářský lídr EU. Země je zároveň největším evropským vývozcem do Číny. „Německo obvykle nejedná v otázkách ochrany obchodu tímto způsobem, ale nyní jde o významné průmyslové odvětví čelící útoku,“ řekl Reuters jeden ze zdrojů, který je s chystaným opatřením obeznámen.

Dá se očekávat, že clo negativně ovlivní vztahy evropských zemí s Pekingem. Německá kancléřka Angela Merkelová přitom ještě loni čínské politiky ujišťovala, že EU nemíní zahájit obchodní válku kvůli solárním panelům. Pokud by Brusel skutečně od června zavedl cla, bude podle Reuters čas na vyjednávání s Pekingem až do prosince, kdy se rozhodne o jejich dlouhodobé podobě.


O solární problematice čtěte více:

Se ztrátovým solárem končí po Siemensu i Bosch

Krachy solárníků už dostihly i Čínu, bankrotuje obří Suntech

Solární krize: krachují němečtí i američtí producenti


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web