Budapešť stvrdila dohodu o jaderné elektrárně, Rusku se prý neblíží

Maďarsko podepsalo s Ruskem detailní dohody o rozšíření jediné maďarské jaderné elektrárny v Paksi v centrální části země o další dva nové bloky s výkonem 1200 megawattů. Maďarský premiér Viktor Orbán v poslední době čelí kritice z Bruselu i Washingtonu, že se pod jeho vedením Budapešť přibližuje k Rusku. Podle Orbána se ale země Moskvě neblíží, ani se od ní nevzdaluje.

 Manometr Dalších 11 fotografií v galerii
9.12.2014 11:59   |  

Tři dnes podepsané dohody obsahují detaily návrhu a konstrukčních parametrů nových bloků, podmínky spojené s provozem a údržbou, podrobnosti k dodávkám paliva a jeho skladováním po upotřebení.

Dohodu o poskytnutí úvěru ve výši deseti miliard eur (276 miliard korun) na výstavbu bloků podepsala Budapešť s Moskvou už v dubnu. Na obchodu se ruský prezident Vladimir Putin s Orbánem dohodli již v lednu. Peníze Rusko Maďarsku půjčuje na 21 let s proměnlivou úrokovou mírou 3,95 až 4,95 procenta.

Úvěr by měl pokrýt 80 procent nákladů projektu. Splácet by měla Budapešť začít po uvedení dvou nových bloků do provozu, nejpozději ale 15. března 2026. Celý projekt by měl stát až čtyři biliony forintů (zhruba 361 miliard korun).

Elektrárna Paks nyní používá čtyři reaktory sovětské výroby typu VVER o celkovém výkonu asi 2000 megawattů. Orbánova vláda si vytyčila cíl zvýšit rozšířením elektrárny Paks podíl jádra na domácí produkci elektrické energie ze 40 na 60 procent. Dostavbu elektrárny má zajistit ruská společnost Rosatom.

Orbán si vysloužil za uzavření dohody s Ruskem kritiku z řad levicové opozice, Evropské unie i USA, které pranýřovaly především neprůhlednost výběrového řízení. Podle mezinárodní ekologické organizace Greenpeace je navíc Rosatom zapleten do rozsáhlé korupce a jeho činnost zásadně poškozuje životní prostředí a zdraví člověka.


Čtěte také:

Zájem o Slovenské elektrárny mají i Slovnaft a Maďaři

Orbán se vzdaluje Západu. Bruselu se nelíbí jeho energetická politika

Orbán: Musíme přemýšlet, co je pro Maďary dobré. Západ se vyčerpal

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti aktualizováno

V severosyrském městě Halab zahynul vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Informovala o tom dnes americká monitorovací služba SITE s… více

Mobilní web