Budoucí francouzské úložiště jaderného odpadu zasáhl sesuv půdy, jeden mrtvý

Při sesuvu skály ve francouzském podzemním výzkumném středisku, které se má stát místem trvalého uskladnění jaderného odpadu, zahynul technik. Další člověk utrpěl zranění.

Jaderný odpad
26.1.2016 18:19   |  

Podle prvních zjištění se při navrtávání zřítilo průčelí jedné ze štol, kde odborníci prováděli geofyzikální měření. Podzemní komplex, který zatím slouží ke zkouškám, byl následně evakuován. Odborníci teď prověřují stabilitu štol.

Francie chce v západofrancouzské obci Bure trvale uskladnit vysoce radioaktivní odpad, žádné jiné náhradní místo určeno nebylo, uvedla agentura DPA. Podzemí již roky zkoumají vědci. Očekává se, že státní agentura Andra, která má správu jaderného odpadu na starosti, požádá v roce 2017 o příslušné povolení tak, aby od roku 2025 mohla nukleární odpad v areálu ukládat.

Ve světě prozatím žádné trvalé úložiště jaderného odpadu zprovozněno nebylo, nejblíže k tomu má Finsko. To loni v listopadu jako první země na světě vydalo stavební povolení k jeho vybudování, uvedení do provozu se předpokládá v roce 2023.

Trvalé úložiště plánuje i Česká republika. Správa úložišť radioaktivních odpadů pro ni navrhla sedm lokalit, ta konečná má být stanovena do roku 2025. Očekává se, že úložiště by mohlo být uvedeno do provozu v roce 2065.


Čtěte také:

V Rožné se dokončuje laboratoř pro výzkum úložišť jaderného odpadu

Obce s úložištěm jaderného odpadu si polepší, dostanou o milion více

Finsko postaví první trvalé úložiště jaderného odpadu na světě

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pěstitelských pálenic zvolna, ale jistě přibývá. Pomáhají i daňové výhody

Pěstitelských pálenic zvolna, ale jistě přibývá. Pomáhají i daňové výhody

Svou úrodu ovoce si loni pěstitelé mohli dát vypálit v 550 pálenicích. Každým rokem nabídne své služby deset nových. více

Mobilní web