Bulharsko prodá akcie distributorů Energo-Pro za 700 milionů

Bulharsko odstartuje prodej svých třetinových podílů ve dvou distributorech elektřiny, které kontroluje česká energetická skupina Energo-Pro. Dohromady chce za ně získat minimálně 53,3 milionu leva, což je zhruba 700 milionů korun.

 elektřina
26.9.2012 13:18   |  

Vláda balkánské země nabídne od 3. října na sofijské burze 434 940 akcií firmy Energo-Pro Networks a 495 533 akcií Energa-Pro Sales.

„Privatizační agentura určila minimální cenu za jednu akcii Energa-Pro Networks ve výši 109,87 leva a u Energa-Pro Sales 11,09 leva. Celkem to činí 53,3 milionů,“ uvedl pro agenturu Reuters Alexander Zahariev z brokerské firmy FFBH, která emisi spravuje.

Bulharsko plánuje použít výnosy z prodeje k posílení veřejných financí a doufá také v oživení tamější burzy, která trpí nízkou likviditou. „Na stagnujícím trhu čekají na příležitost velcí investoři, jako jsou soukromé penzijní fondy,“ vysvětlil Zahariev.


Čtěte také:

Energo-Pro koupila bulharský E.ON, oproti předpokladům ušetřila

E.ON prodá svou bulharskou odbočku české firmě Energo-Pro


Sofijská vláda rovněž zprivatizuje, patrně listopadu, své minoritní podíly v distributorech ovládaných ČEZ. Za ně hodlá vyinkasovat přes 100 milionů leva (kolem 1,3 miliardy korun).

Svitavská Energo-Pro koupila 67procentní podíly v bulharských distribučních firmách od německého E.On letos v červnu za 2,4 miliardy korun. Podniky mají na severovýchodě země asi 1,1 milionu zákazníků.

Autor: vag

Komentáře

Čtěte také

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu aktualizováno

Britský premiér David Cameron považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z Evropské unie, za suverénní rozhodnutí Británie, ke kterému nemůže EU zemi nutit.… více

Komerční prezentace
Mobilní web