Bulharsko ruší stavbu jaderné elektrárny v Belene

Bulharská vláda zrušila plán výstavby jaderné elektrárny v Belene na Dunaji, která měla být druhou jadernou elektrárnou v zemi. Místo jaderné elektrárny bude v Belene postavena elektrárna na zemní plyn. Oznámil to bulharský náměstek ministra financí Vladislav Goranov.

 Belene
28.3.2012 15:39   |  

Elektrárna o výkonu 2000 megawattů měla mít dva reaktory. Na výstavbě elektrárny se podílela ruská firma Atomstrojexport, která již smontovala jeden z reaktorů. Podle Goranova bude tento reaktor umístěn v jaderné elektrárně Koloduj, jejíž kapacita se tak zvýší na 3000 megawattů.

Bulharsko začalo stavět elektrárnu Belene v 80. letech s tehdejší sovětskou technologií a po pádu komunismu stavbu zmrazilo. Nyní však potřebuje nové zdroje elektrické energie, protože Brusel si jako podmínku vstupu Bulharska do EU vynutil uzavření jaderné elektrárny Kozloduj.


Čtěte také:

Místo financování Temelína řešíme výběrové řízení, kritizuje Dlouhý

Václav Bartuška: Jaderná renesance? Až nějakou uvidím, uvěřím, že existuje


Ochránci životního prostředí se stavěli proti projektu kvůli jeho umístění na Dunaji, severovýchodně od hlavního města Sofie, a v oblasti ohrožené zemětřesením. Oponenti také kritizovali projekt kvůli prudkému zvyšování ceny a upozorňovali, že rozšíří již tak velkou energetickou závislost země na Rusku. Projekt měl podle posledních výpočtů stát 6,3 miliardy eur (155 miliard korun), napsaly agentury AP a DPA.

Bulharsko loni odstoupilo od projektu společného rusko-bulharsko-řeckého ropovodu z Burgasu do Alexandrupolisu, který měl spojit Černé a Egejské moře a obejít silně frekventované úžiny Bospor a Dardanely. Deklarovaným důvodem byly obavy z vlivu projektu na životní prostředí, pro vládu bylo ale podle agentury Reuters směrodatné, že byl pro zemi ekonomicky nevýhodný. Západní spojenci navíc Sofii přesvědčují, aby diverzifikovala energetické zdroje a snížila závislost na Rusku.

čtk

Komentáře

Čtěte také

Mrtvých běženců nalezených v Rakousku je víc než sedmdesát

Mrtvých běženců nalezených v Rakousku je víc než sedmdesát aktualizováno

V nákladním voze nalezeném ve čtvrtek na východě Rakouska bylo přes 70 těl běženců. Podle agentury APA to oznámilo rakouské ministerstvo vnitra. Policie ve čtvrtek odhadovala, že… více

Komerční prezentace
Mobilní web