Bulharsko ruší stavbu jaderné elektrárny v Belene

Bulharská vláda zrušila plán výstavby jaderné elektrárny v Belene na Dunaji, která měla být druhou jadernou elektrárnou v zemi. Místo jaderné elektrárny bude v Belene postavena elektrárna na zemní plyn. Oznámil to bulharský náměstek ministra financí Vladislav Goranov.

 Belene
28.3.2012 15:39   |  

Elektrárna o výkonu 2000 megawattů měla mít dva reaktory. Na výstavbě elektrárny se podílela ruská firma Atomstrojexport, která již smontovala jeden z reaktorů. Podle Goranova bude tento reaktor umístěn v jaderné elektrárně Koloduj, jejíž kapacita se tak zvýší na 3000 megawattů.

Bulharsko začalo stavět elektrárnu Belene v 80. letech s tehdejší sovětskou technologií a po pádu komunismu stavbu zmrazilo. Nyní však potřebuje nové zdroje elektrické energie, protože Brusel si jako podmínku vstupu Bulharska do EU vynutil uzavření jaderné elektrárny Kozloduj.


Čtěte také:

Místo financování Temelína řešíme výběrové řízení, kritizuje Dlouhý

Václav Bartuška: Jaderná renesance? Až nějakou uvidím, uvěřím, že existuje


Ochránci životního prostředí se stavěli proti projektu kvůli jeho umístění na Dunaji, severovýchodně od hlavního města Sofie, a v oblasti ohrožené zemětřesením. Oponenti také kritizovali projekt kvůli prudkému zvyšování ceny a upozorňovali, že rozšíří již tak velkou energetickou závislost země na Rusku. Projekt měl podle posledních výpočtů stát 6,3 miliardy eur (155 miliard korun), napsaly agentury AP a DPA.

Bulharsko loni odstoupilo od projektu společného rusko-bulharsko-řeckého ropovodu z Burgasu do Alexandrupolisu, který měl spojit Černé a Egejské moře a obejít silně frekventované úžiny Bospor a Dardanely. Deklarovaným důvodem byly obavy z vlivu projektu na životní prostředí, pro vládu bylo ale podle agentury Reuters směrodatné, že byl pro zemi ekonomicky nevýhodný. Západní spojenci navíc Sofii přesvědčují, aby diverzifikovala energetické zdroje a snížila závislost na Rusku.

Autor článku: čtk

E15.cz je díky vašim hlasům ve finále ankety Křišťálová Lupa. Podpořte nás prosím ještě v závěrečném kole. Děkujeme!

Komentáře

Čtěte také

Putin nám už před lety navrhl rozdělení Ukrajiny, tvrdí polský exministr

Putin nám už před lety navrhl rozdělení Ukrajiny, tvrdí polský exministr aktualizováno

Ruský prezident Vladimir Putin už v roce 2008 navrhoval rozdělit Ukrajinu mezi Rusko a Polsko, řekl předseda dolní komory polského parlamentu Radoslaw Sikorski. Maršálek Sejmu,… více

Komerční prezentace

Další weby mladé fronty

Mobilní web