Byznys s léčivým konopím selhal, zájem má jen hrstka pacientů

Stát optimisticky předpokládal, že konopí si v lékárně každý měsíc koupí dvě stovky pacientů. Reálně je jich dvacet. Dodavatel navíc nepřekonal potíže s byrokracií.

Ilustrační foto
21.9.2016 6:18   |  

V říjnu končí historicky první smlouva Státního ústavu pro kontrolu léčiv s dodavatelem konopí, firmou Elkoplast Slušovice. Podnik do speciálních technologií v pěstírně a rozjezdu prodeje investoval kolem pěti milionů korun. Lékový ústav od něj ale koupil jen první z plánovaných čtyř dodávek po deseti kilogramech sušené rostliny, protože nedoložil certifikát kvality.
Pokud Elkoplast potvrzení do října nedodá, zbylé konopí nebude moci prodat a místo 3,6 milionu korun získá za první várku jen necelý milion. „Je to nová věc, narazila na spoustu úředních bariér,“ vysvětluje Ladislav Krajča z Elkoplastu s tím, že úsilí podniku o získání certifikátu právě finišuje.

Kdyby jeho snaha z jakýchkoli příčin selhala, v dodávkách léčebného konopí na český trh by nastala prodleva několika měsíců. Lékový ústav vypíše v říjnu nové výběrové řízení.

Prodej léčivého konopí v lékárnách prosazoval národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Díky smlouvě s Elkoplastem se podařilo nastavit cenu nižší jak proti černému trhu, tak proti případným dodávkám ze zahraničí. Navzdory výsledným sto korunám za gram je však zájem nevalný.


Přečtěte si: Do lékáren dorazilo první konopí z Česka. Nizozemské je pro pacienty drahé


„Očekával jsem, že si recept na léčebné konopí vyzvednou měsíčně dvě stovky lidí. Dnes víme, že je to průměrně dvacet pacientů,“ uvedl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. Krajča ale věří, že poptávka bude postupně růst. „Věřím, že se to rozjede. Doktoři se to na studiích neučili,“ připomněl. Elkoplast Slušovice se chystá přihlásit i do nového výběrového řízení.

Zájem o novou zakázku na dodávky konopí pro lékový ústav ohlásil v regionálním Deníku také ředitel Meclovské zemědělské Jaroslav Hána. Jeho akciová společnost ze západočeského Meclova se ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou věnuje mimo jiné výzkumu léčebného konopí.


Čtěte také:

Lékový ústav chystá tendr na druhého dodavatele konopí

Nadějný konopný lék na epilepsii zvedl akcie GW Pharmaceutica o 155 procent

Autor: Adéla Čabanová

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web