Cena akcií Tesla Motors je vyšší, než si zasloužíme, přiznal šéf automobilky Elon Musk | E15.cz

Cena akcií Tesla Motors je vyšší, než si zasloužíme, přiznal šéf automobilky Elon Musk

29. srpna 2013 • 16:11
Miliardář Elon Musk před nedávnem překvapil, když přiznal, že ho znepokojuje hodnota akcií jeho vlastní firmy Tesla Motors. Akciový trh byl k automobilce velmi štědrý, uvedl Musk. Tržní hodnota malé kalifornské automobilky dosáhla 20 miliard dolarů, což je téměř polovina hodnoty General Motors nebo třetina hodnoty Fordu.

Jak Elon Musk prohlásil v rozhovoru pro CNBC, akcie mají nyní takovou hodnotu, že by ho nepřekvapil jejich výrazný pokles. Cenné papíry vyrostly jen od začátku letošního roku pětinásobně. Investoři ale s pádem nepočítají. Naopak věří v další růst firmy.

Musk vlastně potvrdil slova svých odpůrců, kteří v souvislosti s Tesla Motors varovali před nafouknutou bublinou. Jak nedávno upozornil deník The Washington Post, například příjmy automobilky jsou zavádějící. Uměle je totiž navyšuje štědrý federální program podporující zelené technologie a především pak obchodování Tesly s takzvanými ZEV (zero-emission vehicles) kredity, kterými stát Kalifornie odměňuje výrobce vozů s nulovými emisemi. Oba dotační programy se ale mají v blízké budoucnosti výrazně změnit.

Vývoj akcií Tesla Motors:

Vývoj ceny akcií Tesla MotorsVývoj ceny akcií Tesla MotorsAutor:
Zdroj: Yahoo

Pokud by měla tržní hodnota odpovídat skutečnému stavu firmy, Forbes vypočítal, že by Tesla Motors musela během následujících tří let zvýšit prodej a výrobu hned pětkrát. Pro letošní rok Tesla plánuje vyrobit 21 tisíc aut a příští rok výrobu zdvojnásobit.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!