Česká pošta nechce nakupovat elektřinu od malých firem

19.1.2010 7:39   |  

Jeden z nejzajímavějších veřejných tendrů na začátku letošního roku na dodávky elektřiny pro Českou poštu zhruba za 672 milionů korun má už předem dané vítěze. Podmínky soutěže totiž nahrávají velkým firmám, tedy společnostem ČEZ a E.On. Nezávislí prodejci je zatím až na jedinou výjimku nemají šanci splnit.

Pošta například požaduje dvě referenční dodávky 15 tisíc megawatt hodin nejméně na 400 odběrných míst nebo speciální tým pěti lidí, který bude v příštích třech letech za dodávky elektřiny poště ručit.

„Je to napsané pro velké hráče. Nemůžeme se zúčastnit. Navíc jde poměrně nestandardně o dodávky elektřiny na tři roky, “ prohlásil člen představenstva společnosti Centropol Lukáš Pokrupa.

Mluvčí České pošty Ivo Mravinac kritiku odmítá: „Česká pošta je strategický podnik a nemůže v tomto případě riskovat nestabilitu dodávek energie. Chceme dodavatele, který běžně obsluhuje alespoň několik stovek odběrných míst. Sami jich máme 3600. Proto potřebujeme, aby dodavatel byl schopen zvládat v krátkém čase nejrůznější změny na desítkách až stovkách odměrných míst při optimalizaci tarifů či emisi měsíčních daňových dokladů,“ vysvětlil Mravinac. Podle jeho slov je u tříletého kontraktu větší šance na nižší cenu.

Kromě velkých hráčů na trhu se o tendr zajímá zatím jediný alternativní obchodník s elektřinou, společnost United Energy Trading z Energetického a průmyslového holdingu. „Vyzvedli jsme si zadávací dokumentaci, připravujeme nabídku,“ potvrdil generální ředitel společnosti František Čupr.

Autor: Robert Zelenka

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web