České Energo-Pro žene Bulharsko k arbitráži, domáhá se 1,5 miliardy

Česká společnost Energo-Pro podala u Světové banky návrh na arbitráž proti Bulharsku. Firma se podle bulharských médií domáhá 54 milionů eur (téměř 1,5 miliardy korun), o které v zemi údajně přišla kvůli právním změnám a regulačním rozhodnutím v energetickém sektoru.

Ilustrační foto
9.6.2015 11:22   |  

Energo-Pro žádost o arbitráž podalo podle serveru Novinite.com již 26. května, přičemž arbitrážní instituce Světové banky ICSID dosud nerozhodla o panelu rozhodců.

Česká energetická firma má v Bulharsku rozsáhlé aktivity, provozuje tam 14 vodních elektráren a na severovýchodě země distribuuje elektřinu. V aktuálním sporu si stěžuje na to, že státní regulátor SEWRC stanovil příliš nízké výkupní ceny elektřiny v letech 2012 až 2014.

Cílem opatření bylo zlevnění proudu pro spotřebitele, jenže se tak stalo na úkor distributorů eletřiny. Vznikly jim proto ztráty, které Energo-Pro v případě svých bulharských dcer Energo-Pro Sales a Energo-Pro Grid vyčíslilo podle agentury BTA na zmíněných 54 milionů eur. Společnost na dotazy serveru E15.cz ohledně arbitráže zatím neodpověděla.

Odebrání licence

Zástupci podniku možnost arbitráže nicméně zmiňovali již loni v březnu. Tehdy šlo o reakci na bulharské úřady, které zahájily kroky k odebrání licence kvůi údajnému dluhu vůči státní energetické společnosti NEK. Odebrání licence hrozilo i dalším distributorům, jimiž jsou vedle Energa-Pro ještě dceřiné firmy ČEZ a rakouské EVN.

Právě EVN se již loni obrátila na arbitra, důvodem bylo porušení dohody s Rakouskem o ochraně investic. Firma si rovněž najala specialisty na mezinárodní právo a v případě, že by se Bulharsko rozhodlo její podnikání v zemi znárodnit, bude zemi žalovat o jednu miliardu eur.

Problémy se táhnou dva roky

Distributoři elektrické energie v Bulharsku mají na tamním trhu opakované problémy již delší dobu. Například na podzim 2013 antimonopolní úřad vyměřil Energu-Pro pokutu 1,04 milionu leva (14,5 milionu korun) za zneužívání dominantní pozice v distribuci elektřiny na severovýchodě země. Podobnou sankci firma dostala už v květnu 2013.

Před týdnem zase bulharský antimonopolní úřad udělil distributorům pokuty za údajné zneužití dominantního postavení na trhu. Nejvyšší sankci dostal ČEZ, v přepočtu 7,8 milionu korun. Energo-Pro má zaplatit 2,3 milionu.


Čtěte také:

Další pokuta pro ČEZ: v Bulharsku má zaplatit skoro osm milionů

Bulharsko obvinilo ČEZ a Energo-Pro ze zneužití postavení na trhu

Další bulharská pokuta pro Energo-Pro: Firma prý omezovala elektrárny

David Vagaday Autor: David Vagaday vedoucí editor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web