České firmy v Petrohradu podepsaly dohody za stovky milionů eur | E15.cz

České firmy v Petrohradu podepsaly dohody za stovky milionů eur

České firmy v Petrohradu podepsaly dohody za stovky milionů eur
Petr Nečas, Vladimir Putin
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Zástupci českých firem dnes v Petrohradu podepsali pět dohod či memorand, které se týkají projektů za stovky milionů eur. České podniky budou do Ruska dodávat mimo jiné generátory pro vodní elektrárny, spolupracovat budou také při výstavbě závodu na výrobu štěrku. Podnikatelé doprovází na čtyřdenní cestě po Rusku českého premiéra Petra Nečase a ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu. Cestu delegace zakončí ve středu v uralském Jekatěrinburgu.

Dohody byly podepsány v úvodu česko-ruské konference o obchodní spolupráci, kterou premiér Nečas zahájil. Například česká firma TES Vsetín se dohodla s ruskou společností Nord Hydro na dodávce generátoru pro vodní elektrárnu, kterou Nord Hydro staví. Hodnota této dodávky je tři miliony eur (78 milionů korun) a je součástí letos uzavřené rámcové smlouvy na dodání 56 generátorů za celkem 20 milionů eur. Smlouva platí do roku 2020. Vsetínská firma už pro ruskou stranu dodala generátor pro elektrárnu v Rjumjakoski, která by měla být zprovozněna letos v červnu.

Další uzavřená dohoda se týká projektu na průzkum a využití naleziště stavebního kamene. Na zakázce, jejíž součástí má být i dodávka drtící linky, se bude podílet mezinárodní skupina Alta, do které patří například české firmy Škoda Machine Tool, TOS Kuřim či ČKD - Blansko. Alta bude pro podnik OAO Lenstrojdětal zpracovávat výstavbu závodu na výrobu štěrku. Hodnota projektu se odhaduje na 25 milionů eur (téměř 650 milionů korun).

Dobré jméno

„České firmy mají v Rusku dobré jméno. Dokážou nabídnout vhodný poměr mezi kvalitou a cenou - máme západní kvalitu a východní ceny. To nám otvírá velký prostor pro rozvoj ekonomické spolupráce,“ řekl dnes českým novinářům premiér Nečas. Podle něj se v Petrohradu a Leningradské oblasti prosazují české firmy, které podnikají například v oblasti energetiky a čištění odpadních vod. „Jsou tu i záměry na výstavbu obchodních center v Petrohradu,“ dodal Nečas. Původně se mluvilo také o tom, že by měla být uzavřena dohoda mezi Škodou Transportation a Kirovským závodem.

Obě strany už před měsícem podepsaly dohodu o založení společného podniku na výrobu vagónů metra, tramvají a předměstských jednotek, nyní se zřejmě měly dohodnout na první etapě projektu. Plánované tržby společného podniku by měly za dva roky dosáhnout čtyř miliard rublů (přes dvě a půl miliardy korun). Podle informací, které novinářům poskytl konzulát ČR v Petrohrad, se ale uzavření dohody asi o měsíc odložilo.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!