České továrny vyrobily rekordních 1,3 milionu aut, nejvíc rostly TPCA a Hyundai

Tuzemské automobilky loni vytvořily nový rekord, když vyrobily téměř 1,3 milionu osobních aut. V roce 2014 to bylo 1,25 milionu. Rekordní byla i výroba autobusů, která dosáhla 4200 vozidel. Uvedl to ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. Přesná čísla zveřejní do deseti dnů.

Výroba v kolínské továrně TPCA
7.1.2016 14:55   |  

K překonání předloňského rekordního roku stačilo podle Šípka v prosinci vyrobit téměř 40 tisíc osobních vozidel, v kategorii nákladních aut pak 60 vozů. Produkce autobusů převýšila loňský rok už v listopadu a obdobné to bylo i u motocyklů.

Výroba osobních aut od ledna do konce listopadu vzrostla o 4,5 procenta na 1,21 milionu vozů. Největšímu výrobci Škoda Auto stoupla produkce o procento na 691 620 aut.

Největší nárůst v kategorii osobních vozů zaznamenala kolínská TPCA, která vyrobila 204 279 toyot, peugeotů a citroënů, což je meziročně o 9,7 procenta víc. Téměř stejný nárůst produkce, a to o 9,5 procenta, zaznamenal nošovický Hyundai. Ten letos do listopadu vyrobil 314 431 osobních aut.


Čtěte také:

České automobilky letos vyrobí rekordních 1,28 milionu vozů

Výroba aut ve světě stoupla, Česko je šestnáctým největším producentem

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web