Česko může získat výrobu odminovače Božena, Slováci zvažují stěhování

Video Společnost Way Industries, výrobce známého odminovacího systému Božena, prý zvažuje přesun výroby ze Slovenska do České republiky, což by v tuzemsku přineslo stovky pracovních míst. Firma ani agentura CzechInvest informaci nechtějí komentovat.

Systém Božena
30.9.2014 16:12   |  

Do nespecifikované lokality v České republice by se mohla přestěhovat kompletní výroba odminovacího systému Božena. Znamenalo by to vytvoření přibližně 300 pracovních míst. „O probíhajících jednáních s investory nemůžeme zveřejňovat žádné podrobnosti. Své služby a podporu CzechInvest nabízí každému investorovi,“ řekla pro TASR mluvčí agentury CzechInvest Petra Menclová.

Podobně se vyjádřil i mluvčí Way Industries Peter Benčurik. „V současném stádiu se k strategickým firemním plánům nebudeme vyjadřovat,“ uvedl Benčurik. Stěhování výroby ze Slovenska by však logiku dávalo. Firma má totiž s továrnou ve městě Krupiná samé problémy. Po tom, co neuspěla se žádostí o státní pomoc, propustila více než sto lidí. V polovině září se tam navíc uskutečnila další stávka zaměstnanců, kteří žádali doplacení slíbených prémií.

Systém funguje v 25 zemích světa

Odminovací systém Božena je nejznámějším slovenským zbrojařským výrobkem. V současnosti Boženu využívá při svých misích doma i v zahraničí více než 25 zemí světa. Historicky se jí v Krupině vyrobilo téměř 200 kusů. Mezi nejvýznamnější zákazníky patří Angola, Srí Lanka, Polsko, Irák, Etiopie, Chorvatsko, Jižní Afrika a Afghánistán.

Loni byl na trh uveden i nový model Božena Riot, který slouží k potlačování občanských nepokojů. Objednaly si ho zejména bezpečnostní složky z arabských zemí.

Společnost Way Industries vznikla v roce 2009. Výrobní portfolio tvoří smykem řízené nakladače, ocelové konstrukce, odminovací a bezpečnostní systémy. Současným 100 procentním akcionářem je společnost Sitno slovenského exministra hospodářství Ľudovíta Černáka.


Čtěte více:

Obranné vozidlo Božena proslavuje slovenské zbrojařství

Armáda chystá nákupy za více než miliardu

Některé zbraně si máme zajistit sami

Autor: lem

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web