Česko patří v EU k podprůměrným inovátorům | E15.cz

Česko patří v EU k podprůměrným inovátorům

Česko patří v EU k podprůměrným inovátorům
vědec, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Česko patří v Evropské unii k podprůměrným inovátorům, stejně jako například Slovensko, Polsko a Maďarsko. Lídry v inovacích jsou Švédsko, Dánsko, Německo a Finsko, vůbec nejvíce zaostávají Rumunsko, Litva, Bulharsko a Lotyšsko. Vyplývá to z přehledu výzkumu a inovací Unie 2011, který byl zveřejněn na konferenci pořádané Světovou bankou a agenturou CzechInvest o podnikání, zaměstnanosti, inovacích a nových technologiích.

Generální ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek řekl, že agentura se v poslední době zaměřuje právě na inovace. „Kromě zprostředkování finanční podpory z fondů EU v rámci Operačního programu podnikání a inovace (OPPI) nabízíme řadu vlastních produktů a služeb, které mohou být pro účastníky konference inspirací,“ uvedl Křížek.

Na inovace cílí například projekty CzechAccelerator a CzechEkoSystem financované z OPPI. CzechInvest se podle Křížka snaží především posílit investice do inovací, pomáhá přenášet výsledky výzkumu a vývoje do praxe či zavádět nové výrobky, služby a technologie. Jedním z jeho cílů je také usnadnit malým a středním firmám s inovačním potenciálem rozvoj na zahraničních trzích.

Jan Sedlák: Jak stát udusí startupy

Inovacím podle Křížka pomůže schválená novela zákona o investičních pobídkách, kterou minulý týden podepsal prezident Václav Klaus. Cílem novely je přilákat do Česka podniky zaměřené na náročné technologie nebo služby, jako jsou například vývojové laboratoře velkých firem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!