Česko prodává slovinskou papírnu Vipap, největší na Balkáně

Ministerstvo financí vyhlásilo dvoukolové veřejné výběrové řízení na prodej státního podílu 96,5 procenta ve slovinských papírnách Vipap Videm Krško. Očekávanou cenu úřad nezveřejnil. Český podíl na základním kapitálu firmy je 75,6 milionu eur (přes dvě miliardy korun). Prodej má být uzavřen do konce roku.

 ilustrační foto papírny
28.4.2015 12:48   |  

Návrh na prodej firmy schválila vláda v květnu 2013. Ministerstvo financí tehdy navrhlo obchodní veřejnou soutěž, jejímž jediným kritériem bude navržená cena. První kolo výběrového řízení bude ukončeno 1. června. Podle MF je určeno zejména k identifikaci zájemců, k jejich základnímu seznámení se společností a k předložení požadovaných dokumentů tak, aby se zájemci mohli zúčastnit druhého kola.

„Předpokládáme, že prodej společnosti bude dokončen v průběhu tohoto roku,“ uvedl mluvčí ministerstva Radek Ležatka. Finančním poradcem ministerstva je společnost Ernst & Young a právním poradcem advokátní kancelář Dvořák, Hager & Partners.

Balkánská jednička

Slovinská papírna Vipap je největší svého druhu na Balkáně, specializuje se na výrobu novinového papíru, roční produkce činí zhruba 200 tisíc tun novinových a recyklovaných grafických papírů.

Česká účast ve Vipapu sahá do roku 1996, kdy papírnu koupila ostravská společnost ICEC. V té době to byla jedna z největších tuzemských investic v zahraničí. Poté akcie přebrala IPB a následně ČSOB. Ta je nakonec před lety po arbitrážních sporech převedla na Českou konsolidační agenturu.

Stát skrze resort financí ovládá ve firmě 96,5 procenta základního kapitálu. Zbývajících 3,5 procenta tvoří akcie v držení společnosti. Česko tak nepřímo kontroluje celých 100 procent společnosti.


Čtěte také:

Česká papírna ve Slovinsku se připravuje na prodej, stát chystá tendr

Babiš připravuje prodej slovinských papíren, Korada a části Thermalu

Zamíří Korado na burzu? Stát zvažuje veřejný úpis svých akcií

Česko-slovinská papírna Vipap snížila loni ztrátu na 63 milionů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web