Český Papcel koupil svého francouzského konkurenta ABK

Tuzemský výrobce papírenských strojů Papcel Litovel se nadechl k další expanzi, tentokrát ovládl konkurenční společnost z Francie ABK Groupe. Akvizice české firmě pomůže rozšířit výrobní portfolio a získá i přístup na nové trhy. Papcel přitom nevyrazil na nákupy do západní Evropy poprvé, již před dvěma lety získal know-how a značku konkurenta za Španělska.

Papírenský stroj
21.10.2014 13:15   |  

ABK Groupe podle mluvčí Papcelu Martiny Pavlíkové bude dál fungovat jako samostatná firma. Ve východofrancouzském Tullins, kde společnost sídlí, zůstane výroba i kompletní management. „Vedení ABK pouze doplnil ředitel Papcelu David Dostál,“ řekla serveru E15.cz Pavlíková. Cenu akvizice odmítla zveřejnit.

Díky transakci se spojí obchodní zastoupení firem a tím pádem i trhy. Papcelu se také zvětší výrobní možnosti. „ABK montuje stroje pro výrobu jiných druhů papírů než Papcel,“ upřesnila mluvčí. ABK Groupe podle informací z jejích internetových stránek produkuje technologie pro výrobu toaletního papíru, dále papíru pro bankovky nebo pro tabákový průmysl.

Papcel plánuje miliardu

Společnost Papcel z Litovle na Olomoucku vznikla v roce 1950. Letos plánuje navzdory konfliktu na Ukrajině zvýšit tržby meziročně o 12 procent na rekordní miliardu korun. Firma drtivou většinu produkce exportuje, hlavně do Ruska, Běloruska nebo Turecka. Díky nákupu španělské značky Gorostidi z října 2012 pronikla také na trhy v Mexiku, Brazílii, Španělska nebo Portugalska.

Majitelem Papcelu je společnost Vega-HSH, kterou podle obchodního rejstříku vlastní tři podnikatelé: David Dostál, Olga Dostálová a Kateřina Kerekešová. Papcel zaměstnává přes 250 lidí.

Francouzskou skupinu ABK založil v roce 1952 podnikatel Aimé Allibe pod názvem Ateliers Allibe. Později společnost ovládli zahraniční vlastníci. V roce 2000 firmu získal od zkrachovalé společnosti Beloit Paul Allibe a přejmenoval ji na ABK Groupe. Podnik exportuje papírenské stroje do celého světa.


Čtěte také:

Papírna ve Štětí spustila nový stroj za dvě miliardy, vzniklo 60 míst

Kontrakt přímo z výstavy: Papcelu se v Rusku rýsuje zakázka za desítky milionů eur

Český Papcel koupil značku a know-how španělského konkurenta

Autor: David Vagaday

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web