Českým ocelářům by se mohlo ulevit, Čína prý slíbila snížení produkce | E15.cz

Českým ocelářům by se mohlo ulevit, Čína prý slíbila snížení produkce

Českým ocelářům by se mohlo ulevit, Čína prý slíbila snížení produkce
čínská ocelárna
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Čína slíbila, že omezí domácí výrobu oceli, uvedl britský ministr obchodu a podnikání Sajid Javid po setkání v Bruselu, na kterém se zástupci velkých výrobců oceli zabývali problémem nadbytečných kapacit v odvětví. Podle agentury Reuters nicméně na schůzce nebyla dohodnuta žádná konkrétní opatření. Na příliv levné oceli z Číny si stěžují mimo jiné čeští oceláři.

“(Čína) uznává, že má problém s nadměrnou kapacitou,“ řekl Javid. „Zavazují se, že s tím něco udělají. Domnívám se, že je to velmi pozitivní krok kupředu,“ dodal. Dnešního jednání v Bruselu se zúčastnili zástupci zhruba 30 států i představitelé soukromého sektoru.

Británie je zemí, na kterou tvrdě dopadá krize v ocelářském sektoru. Indická společnost Tata Steel koncem března oznámila, že hodlá prodat veškeré své aktivity v Británii. To vyvolalo obavy z ohrožení zhruba 15.000 pracovních míst a vedlo ke kritice vlády Davida Camerona.

Podle českých ocelářů má Čína kvůli poklesu domácí poptávky obrovské přebytky oceli, kterou vyváží do celého světa za likvidační ceny. „Bojujeme o to, aby Čína, která dotuje svými pobídkami čínské zboží při exportu, nedostala takzvaný status tržního hospodářství, a tudíž byla efektivní možnost antidumpingových a antisubvenčních řízení,“ řekl generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!