ČEZ dostal v Rumunsku pokutu, po klientech chtěl peníze za proud předem

E15 exkluzivně Dodavatel elektřiny v Rumunsku ČEZ Vanzare dostal od tamního regulátora ANRE pokutu půl milionu lei, což jsou téměř tři miliony korun. Úřad dceřinou firmu české polostátní skupiny ČEZ potrestal za to, že po svých zákaznících chtěla peníze za energie dopředu. Podle ČEZ šlo ale o běžné zálohové platby a proti rozhodnutí regulátora se odvolá.

ČEZ
21.1.2016 11:39   |  

„Rumunská prodejní společnost ČEZ Vanzare vždy respektovala veškeré právní i regulatorní náležitosti, proto proti tomuto rozhodnutí podá odvolání,“ uvedla pro server E15.cz mluvčí skupiny Barbora Půlpánová.

Podle rumunských médií se problém týká plateb za energie v letech 2014 a 2015, přičemž ANRE zahájil jejich kontroly během loňského roku. Reagoval prý na zprávy místních médií, které informovaly o tom, že ČEZ Vanzare požaduje po klientech placení elektřiny předem na základě odhadů spotřeby.

Podle Půlpánové se však jedná o klasický systém záloh, s nímž zákazník souhlasil, a který je běžný v západních zemích.

ANRE ověřoval, jestli společnost dodržela všechny regulatorní požadavky pro dodávky elektřiny konečným zákazníkům. Zprávu o výsledcích kontroly úřad dokončil 15. ledna a rozhodnutí o pokutě vydal v pondělí.

Přes milion klientů

ČEZ Vanzare má v Rumunsku přes 1,4 milionu klientů a tržby kolem osmi miliard korun. Firma ovládá 13,5 procenta regulovaného trhu v zemi, její celkový tržní činí osm procent.

Českému energetickému gigantu se potíže s pokutami v Rumunsku na rozdíl od Bulharska vyhýbaly. Problémy mu ale způsobilo omezování podpory zelené energie v uplynulých letech, ČEZ totiž v Rumunsku provozuje velké větrné parky. Loni v září mu však byly dotace formou zelených certifikátů obnoveny.


Čtěte také:

Větrným parkům v Rumunsku se stále nedaří, ČEZ snížil jejich hodnotu

Největší větrný park Evropy přišel ČEZ na 30 miliard. Teď zvažuje jeho prodej

ČEZ může v Rumunsku přijít o šest miliard, stěžuje si u Evropské komise

David Vagaday Autor: David Vagaday vedoucí editor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend E15 exkluzivně

Největší český letecký dopravce Travel Service ze skupiny Unimex podnikatelů Šimáněho a Šmejkala nabídne od roku 2018 na palubě letadel zábavní portály, následovat by mělo také… více

Mobilní web