ČEZ: Novou plynovou elektrárnu v Počeradech se nevyplatí ani spustit

Novou plynovou elektrárnu ČEZ v Počeradech na Lounsku za 17 miliard korun se nyní po většinu roku nevyplatí spustit. V dnešním vydání Hospodářských novin (HN) to uvedl obchodní ředitel firmy Alan Svoboda. Zařízení bude dostavěné do dvou měsíců. Podle Svobody je ale v současnosti výroba elektřiny z plynu nákladnější kvůli vysokým cenám plynu, nízkým cenám uhlí a přebytku emisních povolenek.

 plynová elektrárna
3.5.2013 12:08   |  

„Náklady na výrobu jsou vyšší než cena elektřiny. I když máte vysoce účinnou plynovou elektrárnu, tak se to většinu hodin v roce prostě nevyplatí,“ řekl deníku Svoboda. Podle deníku se ceny elektřiny pohybují na historických minimech. Plynové elektrárny s nižší produkcí zplodin navíc proti méně ekologickým uhelným elektrárnám znevýhodňuje přebytek emisních povolenek, kterými firmy platí za oxid uhličitý jimi vypouštěný do ovzduší.

Stojící Počerady se podle HN nejspíš negativně promítnou do letošních hospodářských výsledků ČEZ. „Rozjezd pro nás nebude tak výhodný, jak jsme si mysleli. Ale zase o to více nám vydělávají naše uhelné zdroje,“ uvedl Svoboda. „Počerady mají životnost několik desítek let. Představují pro nás příležitost nahradit elektrárny, které dožijí v budoucnu,“ dodal.

„Vyjádření obchodního ředitele ČEZ v tuto chvíli považujeme za očekávané a racionální. Nízké ceny elektrické energie, podpora obnovitelných zdrojů a kolabující trh s emisními povolenkami dělají z plynu drahý a ztrátový zdroj elektrické energie. Zisková marže uhelných elektráren nicméně vzrostla spolu s nízkými cenami emisních povolenek, a částečně tak ochrání letošní zisky,“ uvedl analytik Patria Direct Tomáš Sýkora.

Původně měla výstavba nové počeradské elektrárny stát 20 miliard korun, později se však náklady snížily na 17 miliard. Výkon bude činit 838 MW.


Čtěte také:

Vladimír Hlavinka: Je špatné, že se vyplatí stavět jen dotované zdroje

Výstavba paroplynové elektrárny v Počeradech běží ryrchlým tempem

Elektrárna na zemní plyn v Počeradech bude levnější


Autor: čtk, jnd

Komentáře

Čtěte také

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Pojišťovny odhalují mnohem více podvodů, hlavně u nemocí a úrazů

Počet odhalených pojistných podvodů se od roku 2010 ztrojnásobil, loni přesahoval 15 a půl tisíce. Vyplývá to z informací poskytnutých projektem Česko v datech. Nedá se ovšem… více

Komerční prezentace
Mobilní web