ČEZ pod palbou kritiky v Albánii: prý tam čachruje s penězi | E15.cz

ČEZ pod palbou kritiky v Albánii: prý tam čachruje s penězi

ČEZ pod palbou kritiky v Albánii: prý tam čachruje s penězi
Daniel Beneš
• 
ZDROJ: Richard Rameš, E15

ČTK, vrb

Česká energetická společnost ČEZ v Albánii netransparentním způsobem převádí peníze mezi svými společnostmi. Tvrdí to opoziční Socialistická strana Albánie (PSSh), uvedla na svém webu albánská televize Top Channel TV. Ačkoli firma oznámila v této balkánské zemi ztrátu, platí podle opozice velké částky za konzultace. ČEZ obvinění albánské opozice odmítá. Česká společnost má s albánskými úřady napjaté vztahy a nevylučuje, že kvůli tomu ze země odejde.

Albánská divize CEZ Shpërndarje vytvořila konzultační firmu CEZ Albania, která přímo náleží pod mateřskou společnost v Praze, uvedla televize. CEZ Shpërndarje podle socialistického poslance Arbena Ahmetaje zaplatila zmíněné firmě v roce 2009 za konzultace 2,5 milionu dolarů (50 milionů korun), následující rok pak sedm milionů dolarů (140 milionů korun), v roce 2011 pak 12 milionů (240 milionů korun) a za prvních devět měsíců letošního roku 11 milionů dolarů (220 milionů korun).

„Dělá to 250 dolarů za hodinu konzultací. Manažer CEZu dostane za hodinu zaplaceno tolik, co má učitel za jeden měsíc,“ prohlásil Ahmetaj. Dodal, že jde o neuvěřitelně obrovskou sumu peněz na monopolním trhu s kontrolovanými cenami.

Podle Ahmetaje je nemožné zjistit, jak správa energetické společnosti funguje. „ČEZ odmítl vysvětlit, kam albánské peníze putují. Odmítá to, protože albánská vláda a (kontrolní úřad) ERE nefungují jako klienti,“ vysvětlil.

ČEZ jakékoli vyvádění zisku odmítá

Česká energetická společnost se ale proti nařčení důrazně ohradila. „Jakékoliv obvinění z převádění či vyvádění zisku Skupina ČEZ jednoznačně odmítá. Veškeré účetní operace máme ověřené velkými finančními společnostmi,“ sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Firma ČEZ získala 76 procent v distribuční společnosti CEZ Shperndarje v roce 2009 za 102 milionů eur (asi 2,8 miliardy korun). Na konci loňského roku regulátor téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Distributor však zároveň nedostal možnost zdražit proud koncovým zákazníkům. Firma se tak dostala do ztráty, což se negativně promítá i do hospodaření celé skupiny ČEZ.

Světová banka: ČEZ zřejmě z Albánie odejde

Zástupkyně Světové banky v Albánii Jane Armitrageová v listopadu prohlásila, že očekává odchod ČEZ z Albánie. Vina podle ní padá na obě strany. Společnost CEZ Shpendarje a albánská vláda si podle ní vzájemně nedůvěřují. „Na dosažení dohody mezi ČEZ a vládou se vynaložilo mnoho úsilí, ale teď si myslím, že v příštích několika měsících je rozvod na spadnutí,“ řekla Armitrageová.

ČEZ chce o případném odchodu rozhodnout do konce roku. Albánie je jedinou zemí, kde se ČEZ nedaří dosáhnout očekávané návratnosti investic. ČEZ upřednostňuje buď dohodu s albánským státem, nebo odprodej části či veškerých akcií své dceřiné firmy v Albánii někomu jinému.

ČEZ už informoval Světovou banku, že hrozí riziko čerpání záruk, které banka za investice ČEZ v Albánii poskytla. V polovině letošního roku měla firma v Albánii ztrátu 2,3 miliardy korun po zisku 0,8 miliardy korun v roce 2011.

Armitageová z eskalace napětí mezi oběma stranami viní jednak neschopnost ČEZ snížit komerční a technické ztráty, jednak odmítavý postoj vládních úřadů ke zvýšení cen pro spotřebitele. Co se týče záruk Světové banky, otázku jejich čerpání by podle ní měli řešit právníci.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!