ČEZ potvrdil zájem o obnovitelné zdroje

5.1.2010 10:30   |  

Společnost ČEZ koupila stoprocentí podíl ve firmě Gentley, která se zabývá developmentem projektů obnovitelných zdrojů, konkrétně fotovoltaických elektráren. Energetici sice nezveřejnili výši transakce, ale podle analytiků nejde o příliš výraznou investici. Očekávají ovšem, že ji budou následovat další nákupy.

„Akvizic ČEZ v tomto oboru bude přibývat, ale nečekal bych, že kvůli tomu dojde k významné změně strategie v roce 2010,“ uvedl analytik Komerční banky Josef Němý. Podle mluvčí ČEZ Evy Novákové by zatím nebylo vhodné zveřejňovat k dalším nákupům podrobnosti.

Existují ale i názory, podle kterých může ČEZ svou byznys strategii částečně pozměnit. „Patrně více uslyšíme o nabídce plynu, či lépe spojené nabídce elektřiny a plynu, k jehož obchodování a možnosti dodávek se ČEZ připravoval v minulém roce,“ uvedl analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Stávající akvizice většinu expertů nepřekvapila. ČEZ totiž musí dodržet závazky státu, které určují podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2010. „Efektivnější cesta, jak tuto strategii naplňovat, je koupit existující firmu s vybavením, než kupovat jednotlivé pozemky se slunečními panely,“ řekl analytik Atlantiku FT Petr Novák. ČEZ sám hodlá investovat do výstavby obnovitelných zdrojů do roku 2020 až třicet miliard korun. „Do konce roku 2010 ČEZ v České republice zprovozní několik velkých fotovoltaických elektráren na jižní Moravě a v jižních Čechách a také pilotní projekt instalace fotovoltaických panelů na střeše malé vodní elektrárny v Přelouči,“ upřesnila mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Akvizice Gentley by neměla výrazně ovlivnit akcie ČEZ. „Informace by neměla mít vliv na obchodování s titulem,“ uvedl analytik Capital Partners Jiří Zendulka. Podle něj by společnost měla v roce 2010 pokračovat ve svém rozvoji, aby mohla plnit svůj záměr stát se v příštích letech šestou největší energetikou v Evropě.

Kdo je Gentley

Akciová společnost má podle informací z obchodního rejstříku jmění dva miliony korun. V předmětu činnosti uvádí jen pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Experti na kapitálový trh ale upozorňují, že firma podle účetní závěrky v roce 2008 prakticky nevykonávala činnost, a zůstává proto otázkou, co se dělo v roce 2009. Hlavním aktivem společnosti jsou projekty fotovoltaických elektráren v jižních Čechách.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web