ČEZ se chce zbavit Počerad, kvůli sporu o uhlí

Energetická společnost ČEZ se chystá prodat tepelnou elektrárnu Počerady. Vyčlení ji za tímto účelem do samostatné dceřiné společnosti. Důvodem je spor s Czech Coalem o dodávkách uhlí pro Počerady od roku 2013. Firma o tom informovala na svých internetových stránkách.

Elektrárna Počerady
23.3.2012 17:18   |  

ČEZ již založil dceřinou společnost Elektrárna Počerady a elektrárnu do ní chce převést do konce roku. Vyčlenění aktiv podléhá schválení valnou hromadou ČEZ.

Podle lednových spekulací se ale o prodeji znovu začalo jednat. Pokud by se obě strany nedohodly, budou Počerady od příštího roku bez paliva a Czech Coal přijde o významného zákazníka. Dohoda je proto pravděpodobná a je možné, že její součástí bude i prodej Chvaletic, uvedl server Patria.


Také čtěte: Czech Coal obnovil jednání s ČEZ...


„Vyčlenění elektrárny Počerady umožní flexibilitu ve strategických jednáních o dodávkách paliva pro klasické elektrárny ČEZ s externími dodavateli pro období po roce 2012 a dovolí jeho případný prodej či směnu, pokud se k tomu vedení společnosti ČEZ rozhodne,“ uvedl ČEZ. O elektránu má zájem například společnost EPH.


Více čtěte: Křetínský chystá s EPH masivní expanzi


ČEZ a Czech Coal vedou pět let spory kvůli novému kontraktu na uhlí pro Počerady, který vyprší letos. Prodej elektrárny společnost naznačila již dříve. Mezi zájemce patří Czech Coal a také Energetický a průmyslový holding (EPH). „Nedomnívám se, že ČEZ je schopen za elektrárnu Počerady dostat její plnou cenu. Pokud ale bude zvažovat divestici, budeme prezentovat naši nabídku a věříme, že muže být úspěšná vůči konkurenční nabídce,“ uvedl ve čtvrtek na energetickém fóru šéf EPH Daniel Křetínský.

Počeradská elektrárna

Elektrárna Počerady provozuje pět bloků s instalovaným výkonem 5×200 megawattů. Do provozu byly jednotlivé bloky uváděny v letech 1970 - 1977, v 90. letech byla elektrárny odsířena a její provoz ekologizován. Ročně elektrárna vyrobí zhruba šest TWh elektřiny spalováním hnědého uhlí z pět kilometrů vzdáleného lomu Vršany.

Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web