ČEZ si pospíšil, třetí blok Dukovan spustí o dva týdny dřív

Odstávku třetího reaktorového bloku Dukovan plánuje společnost ČEZ ukončit v noci na 2. října namísto původně ohlášeného 19. října, práce se podařilo dokončit rychleji, než se plánovalo. Blok nevyrábí elektřinu od 22. dubna. Kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé v něm energetici dokončují rozpracované investice a také loni zahájenou kontrolu svarů.

  Jaderná elektrárna Dukovany představila 3. března nové záložní chladicí ventilátorové věže, které v současné době fungují ve zkušebním provozu. Stavba ventilátorových věží byla jednou ze stěžejních investic prováděných v posledních letech pro zvýšení bezpečnosti provozu elektrárny. Dalších 6 fotografií v galerii
7.9.2016 14:12   |  

Zbylé tři bloky Jaderné elektrárny Dukovany jsou v provozu. Tento stav potrvá do 17. září, kdy se podle plánu odstaví blok číslo dvě. Elektřinu začne znovu dodávat do distribuční sítě v polovině března.

U právě odstaveného třetího bloku Dukovan se podle Bezděka hlavní práce dokončí v příštím týdnu. Následně budou odborníci v tomto bloku ještě provádět řadu testů a zkoušek, a to i při postupném nabíhání reaktoru. „Jejich cílem je odhalit případné netěsnosti nebo závady, které nelze zjistit dříve než při zprovozňování bloku,“ řekl mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.


Přečtěte si: Drábová: Po ČEZu budu chtít, aby dodavatelé měli jen jednoho subdodavatele


Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 MW. Při plném provozu pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Od loňska ji ale brzdí delší odstávky vyvolané opakovanými kontrolami svarů. Odborníci je dělají proto, že v dokumentaci elektrárny byly založeny jejich nekvalitní rentgenové snímky.

Odstávka druhého bloku bude dlouhá i kvůli tomu, že společnost ČEZ na něj bude žádat Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení provozu. Kvůli tomu se provedou další zkoušky. Stávající desetiletá licence pro druhý blok Dukovan měla původně končit s letošním rokem, ale úřad ji na žádost firmy prodloužil do 10. července 2017.


Čtěte také:

Odstávka dukovanského bloku se protáhne, musí se opravit další netěsnost

Dukovany rozšíří kontroly svárů, odstávky se protáhnou o měsíce

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web