ČEZ už má dodavatele pro Prunéřov

23.3.2010 7:25   |  

Případná změna technologie při modernizaci uhelné elektrárny Prunéřov by pro energetickou společnost ČEZ byla nejspíš mnohem větším problémem, než by se mohlo zdát. ČEZ už totiž většinu klíčových dodavatelů na modernizaci elektrárny za odhadovaných 25 miliard korun vybral. Firma to udělala ještě před tím, než stavbu schválilo ministerstvo životního prostředí.

„Většina dodavatelů měla opce z modernizace elektrárny v Tušimicích. Jen jsme je vyzvali ke zlepšení nabídky,“ uvedl tiskový mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Mezi klíčovými dodavateli s opcemi je podle informací deníku E15 plzeňská Škoda Power ze skupiny Doosan Power Systems, která má dodat turbíny. Kotle by měla podle původních smluv z Tušimic zajistit strojírenská skupina Vítkovice a o odsíření se má postarat rakouská AE&E Austria.

Podle Kříže nehrozí energetické společnosti kvůli případnému nesplnění opcí žádné penále. Případné změny projektu by však celý záměr prodražily. Jaké měsíční ztráty hrozí, však neupřesnil. „Nebyly by to ale určitě tisíce ani miliony,“ uvedl.

ČEZ chtěl původně modernizaci Prunéřova spustit na jaře letošního roku. Firma však nezískala souhlas ministerstva životního prostředí. To chtělo posoudit i variantu modernizace s vyšší účinností, což ČEZ odmítal. Kvůli rostoucím tlakům na povolení stavby minulý týden rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík.

S požadavkem na rychlé zahájení modernizace Prunéřova přišel Svaz průmyslu a dopravy. Jeho šéf Jaroslav Míl vysoká očekávání přínosu stavby pro tuzemské firmy nicméně mírní. „Zatím nikde nebylo řečeno, jakou část zakázky dostanou firmy registrované v České republice ani kolik pracovních míst bude vytvořeno,“ upozornil Míl.

ČEZ používá k výběru dodavatelů pro modernizace elektráren dceřinou společnost Škoda Praha, aby nemusel vypisovat veřejná výběrová řízení. Škoda Praha pak vybírá dodavatele z interního seznamu prověřených firem. Ty, které pracovaly na Tušimicích, dokončily celý projekt více než s půlročním zpožděním. Cena se přitom oproti původním odhadům prodražila o 12 miliard na 27 miliard korun. Podle odpůrců se tak stalo kvůli modelu výstavby, kdy zadavatel celý projekt rozdělil na menší celky.

Autor: Robert Zelenka

Komentáře

Čtěte také

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

V průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce začaly terénní práce pro továrnu na výrobu pneumatik. Stavba jihokorejského Nexenu začne ale až v příštím roce, termín otevření se totiž… více

Mobilní web