ČEZ vyhrál arbitráž v Bosně, získá 210 milionů

Energetická skupina ČEZ získá kolem 210 milionů korun z projektu Gacko v Bosně. Společnost vyhrála arbitráž, kterou vyvolala v roce 2009 kvůli nedodržení smluvních podmínek v projektu rekonstrukce staré a výstavby nové elektrárny Gacko v Bosně a Hercegovině. Projekt byl tehdy zastaven ještě před zahájením investiční fáze.

 Sídlo firmy ČEZ
2.9.2014 11:26   |  

„Žalované státní společnosti Elektroprivreda Republiky srbské (Bosna a Hercegovina) tribunál uložil povinnost odkoupit od ČEZ její podíl ve společném holdingu Nove Elektrane Republiky srbské (NERS) za kupní cenu dva miliony eur zvýšenou o smluvně stanovené úroky,“ uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Podle ní navíc ČEZ, který ve sporu zastupovala advokátní kancelář Weil, získá další dva miliony eur navýšené o úroky z prodlení jako náhradu škody. „Spolu s již vymoženou náhradou ve výši 2,2 milionu euro tak ČEZ celkově obdrží kompenzaci přibližně 7,5 milionu euro,“ dodala Půlpánová. Ta také uvedla, že tribunál současně zamítl veškeré nároky vznesené srbskou protistranou.

„Naše strategie je konzervativní, vždy se snažíme obsáhnout všechna rizika, která s sebou nesou projekty v méně stabilním podnikatelském prostředí. Tak tomu bylo i v tomto případě a jsem rád, že nám dal nezávislý soud za pravdu,“ uvedl ředitel divize zahraničí ČEZ Tomáš Pleskač.

Arbitráž zvládli i v Bulharsku

ČEZ vlastnil ve společném holdingu NERS podíl ve výši 51 procent. Zbývajících 49 procent patřil Elektroprivreda RS. Podle dohody z roku 2007 měl ČEZ možnost prodat svůj podíl zpět, druhá strana na to ale nepřistoupila. ČEZ proto v květnu 2009 podal návrh na arbitráž.

Dnešní výsledek není první případ, kdy nároky ČEZ potvrdil až soud. První arbitráž vyhrál ČEZ v lednu 2009 proti Bulharsku. „Je to naše druhá vítězná arbitráž ze dvou, což je důkazem toho, že je ČEZ schopen úspěšně bránit svá práva, a to i při investici mimo území Evropské unie,“ dodal Pleskač.

Dohoda s Albánií

Na konci června společnost také oznámila, že uzavřela dohodu s Albánií, což byla další země, kde investoval. ČEZ podle ní získá zpět do roku 2018 v ročních splátkách asi 2,75 miliardy korun. V tomto případě ale k dohodě došlo ještě před mezinárodním arbitrážním soudem.

V investicích v zahraničí firma nicméně pokračuje. Minulý týden například oznámila, že byla spuštěna nová paroplynová elektrárna v tureckém Egemeru, na jejíž výstavbě se ČEZ podílel.


Čtěte více:

ČEZ spustil paroplynovou elektrárnu v Turecku

ČEZ krouží okolo Slovenských elektráren, chce koupit podíl Enelu

ČEZ dodá drahám elektřinu za 2,8 miliardy

ČEZ se dohodl s Albánií, dostane zpět investované miliardy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Bohumil Pečinka: Tajenka jménem Babiš

Bohumil Pečinka: Tajenka jménem Babiš

Zdálo by se, že po středečním hlasování o protikuřáckém zákonu se schyluje k velké krizi ve vládní koalici. Nic není vzdálenější realitě. Všechno bude, jak bylo. více

Komerční prezentace
Mobilní web