ČEZ založil ESCO. Bude velkým klientům nabízet řešení na míru

Obří plátno, spektakulární projekce, potemnělý sál a v něm desítky zástupců firemních zákazníků. ČEZ si dal na startu nové dcery ČEZ ESCO záležet. „Bude to naše vlajková loď, která bude poskytovat komplexní energetické služby našim individuálně obsluhovaným klientům z řad firem, obcí a veřejné správy. Je to trend a nutnost se na tuto cestu vydat,“ říká generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

 Budova společnosti ČEZ
23.3.2016 6:15   |  

Pod hlavičku ČEZ ESCO sloučila energetická skupina nejen dodávky elektřiny a plynu pro firmy a veřejný sektor, ale také energetické poradenství, výstavbu a provoz decentrálních energetických zdrojů a infrastruktury, energetické úspory a služby v oblasti osvětlení a chytrých měst.

„Letos by tržby z těchto služeb měly přesáhnout tři miliardy korun. V roce 2020 se chceme dostat na devět miliard korun. Přispět by k této metě měly všechny oblasti rovnoměrně,“ vysvětluje šéf pro obchod a strategii Pavel Cyrani.

Instalace nových decentrálních zdrojů tepla a elektřiny začnou podle předpokladů ČEZ růst, jak budou firmám dožívat jejich stávající výrobny. Zvyšuje se také zájem podniků o kogenerační jednotky, které pomohou stabilizovat odběr elektřiny ze sítě. Vlastní zdroj pokryje špičky ve spotřebě. Jednotka také může sloužit jako záloha energie pro důležité provozy, aby například v případě výpadku elektřiny dokončily některé výrobní procesy a zabránily škodám.

Do pěti let se mají tržby ČEZ ESCO dostat na 9 miliard korun.

Poptávku firem po energetických službách a úsporných opatřeních chce ČEZ podpořit také nabídkou financování z vlastních i externích zdrojů. Tento model už firma otestovala u několika dodávek nového osvětlení. „Produkty spolu s financováním určitě rozšíří okruh zájemců. Zatím je ale brzo říkat, jak velký nárůst můžeme čekat,“ dodává ředitel ČEZ ESCO Michal Ryman.

U úsporných opatření, o která mají firmy čím dál větší zájem, ČEZ zkouší také model, kdy část investice firma splácí z dosažených úspor a část v rámci vyšších cen za energie, typicky za teplo. Návratnost investice do úspor se pak pohybuje kolem pěti let. Díky větší aktivitě ČEZ by se měl v Česku rozrůst také trh energetických služeb se zárukou, kterou zatím využívají k financování energetických úspor především obce a jejich organizace.


Čtěte také:

ČEZ chce dostat solární panely na střechy, vstoupil do fotovoltaické asociace

Tykač podal nabídku na koupi dolů Vattenfall v Německu, ČEZ vycouval

Jan Stuchlík Autor: Jan Stuchlík redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web