ČEZ zřejmě zmrazí projekt paroplynového bloku ve Varně

23.3.2010 16:46   |  

Elektrárenská společnost ČEZ zřejmě kvůli nejistotě kolem dodávek plynu a regulace trhu pozastaví projekt paroplynového bloku o výkonu 880 megawattů v elektrárně v bulharské Varně. Firma to sdělila agentuře Reuters. Společnost loni zveřejnila plán nahradit ve Varně paroplynovým blokem za 800 milionů eur (20,4 miliardy korun) uhelné bloky a konečné rozhodnutí měla učinit letos v říjnu.

„Je možné, že tento projekt dočasně pozastavíme. Hlavním důvodem pro to jsou obtíže spojené se zajištěním dlouhodobých dodávek plynu a silnou regulací energetického trhu v Bulharsku,“ uvedl ČEZ. Firma dodala, že bude letos sledovat vývoj energetického sektoru v zemi a své rozhodnutí může přehodnotit podle zajištěnosti dodávek a vyjasnění situace ohledně cen plynu a dalších podmínek energetického trhu.

Ceny energií jsou v Bulharsku i dalších postkomunistických zemích východní Evropy politicky citlivou záležitostí a vlády zde tyto ceny vesměs silně regulují. ČEZ a další producenti a distributoři elektřiny v Bulharsku opakovaně volají po umožnění výraznějšího zvýšení cen, aby byli schopni investovat do modernizace sítí.

Co se týče plynu, Bulharsko dostává veškeré dodávky z Ruska a zatím neobnovilo dlouhodobou smlouvu, která vyprší v letošním roce. Na počátku loňského roku zůstalo Bulharsko v důsledku sporu mezi Ruskem a Ukrajinou za tuhé zimy řadu dní bez plynu.

ČEZ včera uvedla, že hledá partnery, kteří by s ní spolupracovali na plánu zvýšit produkci uhelné elektrárny ve Varně. Firma nevyloučila, že by elektrárnu nakonec prodala.

Loni v létě ČEZ uzavřela smlouvu s konzultační firmou WorleyParsons, která má na výstavbu paroplynového bloku ve Varně dohlížet. Zařízení má nahradit tři staré uhelné bloky, které musí být kvůli přísným normám EU odstaveny nejpozději do roku 2012. Elektrárnu, která zajišťuje elektřinu více než dvěma milionům lidí, převzala ČEZ v roce 2006 poté, co získala distribuční síť pro západní Bulharsko včetně hlavního města Sofie.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Pražský tým advokátní kanceláře Schoenherr v čele s Vladimírem Čížkem se podílel na právě uzavřené obří transakci v oblasti výroby kuchyňských zařízení. Francouzský výrobce… více

Komerční prezentace
Mobilní web